Oratorium “Mysteria Lucis” wybrzmiało w murach świątyni

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W piątkowy wieczór kościół zamienił się w sposób wyjątkowy w „miejsce modlitwy” – Oratorium. “Mysteria Lucis”, bo taką nazwę nosi to dzieło muzczyne, zostało napisane specjalnie dla Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej z okazji Jubileuszu przez ks. Bartłomieja Kota.

Wykonawcami tego niezwykłego hymnu dziękczynnego były chóry: Hura oraz Laudate Dominum, a także uczestnicy warsztatów „U stóp Pani Myślenickiej” oraz goście. Orkiestrą Polish Art Philharmonic dyrygował maestro Michał Maciaszczyk, zaś śpiewem solowym urzekli: solistami Magdalena Starzec i Eryk Lasota.

Oratorium to wokalno- instrumentalne dzieło muzyczne, zazwyczaj oparte na tekstach biblijnych i religijnych. Treścią Oratorium były Tajemnice Światła. Każdą z nich otwierało Pozdrowienie Anielskie w języku starocerkiewnosłowiańskim. Następnie usłyszeć można było łacińską zapowiedź tajemnicy i biblijną medytację w języku polskim. Pierwsze cztery Medytacje stworzone są z obrazów Starego i Nowego Testamentu.

Wyjątkiem jest Medytacja V, w której do Głosu Biblii dołącza się Głos Liturgii. Zaś nazwy kolejnych części to: Rzeka (Chrzest Jezusa w Jordanie), Wino (Cud w Kanie Galilejskiej), Światło (Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia), Góra (Przemienienie na Górze Tabor) i Źródło (Ustanowienie Eucharystii).

tekst Julia Bujas

 

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x