Orlen zawiesza projekt elektrowni fotowoltaicznej w Dobczycach

Od marca br. w Dobczycach trwa batalia mieszkańców z Burmistrzem w sprawie inwestycji PKN Orlen jaka miała powstać na terenach Charstka. Po wydanej przez Urząd Gminy w Dobczycach decyzji środowiskowej pod budowę elektrowni fotowoltaicznej, mieszkańcy zarzucali burmistrzowi ukrywanie i brak informacji o planowanej inwestycji w atrakcyjnie zlokalizowanym terenie w centrum miasta. Pierwotnie w miejscu planowanej elektrwoni fotowoltaicznej miał powstać “Park 8 zmysłów”.

Dziś na profilu Radnej Rady Miejskiej w Dobczycach pojawił się list w którym wyjaśniona została obecna sytuacja oraz pojawiła się informacja o zawieszeniu projektu.

Zastanawialiśmy się w Dobczycach i wiele osób o to pyta – na jakim etapie jest sprawa elektrowni fotowoltaicznej na terenach pod zaporą w Dobczycach. Z pisma PKN ORLEN wynika, że projekt farmy PV w Dobczycach został zawieszony po stronie PKN ORLEN do czasu uzgodnienia przez władze gminy stanowiska z lokalną społecznością.pisze Radna Ewa Kołacz.

Rozmowy z Gminą Dobczyce prowadzone były z inicjatywy jej władz i w oparciu o list intencyjny podpisany w roku 2020, a decyzja w zakresie rozpoczęcia inwestycji nie została podjęta.

(…)

Projekt farmy został po stronie PKN Orlen zawieszony do czasu uzgodnienia przez władze gminy stanowiska z lokalną społecznościąodpisuje PKN Orlen w piśmie do radnej.

W sprawie planowanej elektrowni fotowoltaicznej w naszym studiu radiowym gościła radna Ewa Kołacz:

Sprawa stała się na tyle głośna i bulwersująca opinię publiczną, że w sprawie inwestycji została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Dobczycach. Radni w głosowaniu nie poparli projektu o odstąpieniu realizacji elektrowni fotowoltaicznej na terenie Charstka. Za taką uchwałą głosowało 5 radnych, przeciw było 9.

Jaki będzie los i finał sprawy na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z całą pewnością działania mieszkańców i części radnych odniosły czasowy skutek i spowodowały czasowe wstrzymanie prac nad inwestycją PKN Orlen w Dobczycach.

Powiązane wiadomości

Skip to content