Oszacowano szkody powodziowe na drogach powiatowych

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Jak informuje Starostwo Powiatowe, pierwsze środki na usuwanie szkód powodziowych niebawem trafią do samorządu powiatowego. Na początku lipca Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego najbardziej poszkodowanych przez powódź. Powiat Myślenicki otrzyma z tej puli 150 tys. złotych, przeznaczonych na doraźne usuwanie szkód i odbudowę zniszczonych dróg i mostów. Środki te pomogą w sfinansowaniu części niezbędnych prac na najbardziej istotnych i zniszczonych odcinkach dróg powiatowych.

Cieszymy się z zadeklarowanej pomocy od samorządu wojewódzkiego. Na opłacenie czekają wciąż wykonawcy, którzy pracowali w czasie akcji ratowniczej. Swoich środków nie mamy, rezerwę w całości wydaliśmy na działania związane z pandemią koronawirusa.powiedział starosta myślenicki Józef Tomal.

Szkody i straty spowodowane niedawną powodzią w infrastrukturze drogowej Powiatu Myślenickiego oszacowano na ok. 9 mln zł – obejmują 4 obiekty mostowe, 4 przepusty oraz łącznie ponad 2 km dróg powiatowych i głównie dotyczą terenów Gminy Wiśniowa, Gminy Pcim, Gminy Lubień i Gminy Raciechowice.

Jeszcze w trakcie obowiązującego alarmu powodziowego, w przeciągu kilku dni, została przywrócona przejezdność dróg.

Najtrudniejsza sytuacja dotyczy mostu w Gruszowie na odcinku drogi Kawec – Gruszów, który jest nadal zamknięty. Eksperci z Zarządu Dróg Powiatowych aktualnie wykonują analizę techniczną, w jaki sposób przywrócić most do użytku oraz zabezpieczyć go na wypadek kolejnej powodzi.mówi wicestarosta Rafał Kudas.

Niezależnie od środków przyznanych przez samorząd wojewódzki, Powiat Myślenicki zgłosił do Wojewody Małopolskiego straty popowodziowe w infrastrukturze drogowej w wysokości ok. 9 mln zł, wnioskując jednocześnie o przyznanie promesy rządowej na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.

Najważniejsze jest to, że komisja wojewódzka potwierdziła zniszczenia na najbardziej istotnych odcinkach dróg powiatowych, bo dzięki temu Powiat Myślenicki będzie mógł się ubiegać o promesy na ich odbudowę. Pierwsze mają być wypłacone w tym roku.podkreślił starosta Józef Tomal.

Zwróciliśmy się także do wojewody małopolskiego z wnioskiem, aby tereny gmin, na których zniszczenia po powodzi były największe, zostały objęte specjalnymi przepisami Ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, które pozwalają na uproszczoną ścieżkę administracyjną przy odbudowie zniszczeń.dodał wicestarosta Rafał Kudas.
informacja Powiat Myślenicki

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x