Pcim: Śmieci do góry o 100 procent, radni podjeli decyzję

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Już za miesiąc bo od 1-go listopada opłata za śmieci w gminie Pcim będzie podwyższona o 100 procent. Na dzisiejszej sesji radni podjęli taką uchwałę i od listopada osoby segregujące śmieci zapłacą 19 zł od mieszkańca (dotychczas ta opłata wynosi 9,50 zł) oraz 38 zł za osobę nie segregującą śmieci (dziś opłata wynosi 19 zł).

Głosowanie na sesji poprzedziła dyskusja w której radni motywowali konieczność podjęcia takiej uchwały oraz wskazywali na duże niezadowolenie społeczne z tak drastycznego wzrostu opłat. Nowe opłaty radni porównywali do innych gmin powiatu myślenickiego gdzie stawki po wcześniejszych podwyżkach są zbliżone lub nawet wyższe niż te które od listopada będą obowiązywać w gminie Pcim.

Konstrukcja obowiązujących przepisów uniemożliwia gminie dopłaty do śmieci, gdyż gospodarka śmieciowa ma się bilansować i samorząd nie może na tym ani zarabiać ani dopłacać nawet gdyby były takie możliwości finansowe po stronie samorządu.

Mam nadzieję, że przepisy z czasem ulegną zmianie w taki sposób, by w przyszłości samorząd mógł w jakiś sposób wpłynąć na cenę odbioru odpadów. Będziemy chcieli się pochylić nad samą uchwałą, aby wprowadzić ulgę, już kiedyś mieliśmy taką dla osób w wieku emerytalnym lub mieszkających samotnie oraz dla rodzin wielodzietnychmówił wójt gminy Pcim Piotr Hajduk.

Dzisiejsza stawka obowiązująca w gminie Pcim była jedną z niższych w powiecie myślenickim.

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x