Planetoida przemknęła “o włos” od Ziemi. Nikt nie wiedział, że się zbliża się do naszej planety

Obiekt który przeleciał około 3000 km od Ziemi miał jak się szacuje od 2 do 6 metrów średnicy. Odkryty obiekt nie stanowił zagrożenia dla ludzi i istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdyby wszedł w atmosferę ziemską spalił by się całkowicie. Dla porównania słynny obiekt który pojawił się nad Czelabińskiem miał średnicę od 17 do 23 metrów.

Faktem pozostaje, że nigdy wcześniej nie udało się zarejestrować tak bliskiego przelotu, który nie zakończyłby się wejściem w atmosferę Ziemi. Naukowców niepokoi jednak to, że nikt tej planetoidy wcześniej nie dostrzegł. W przypadku przelotu większego obiektu nawet byśmy nie wiedzieli, że się do nas zbliża. Z całą pewnością obiektów takich jest sporo i przeloty nie są jednostkowe, jeśli dany fragment nieba nie jest monitorowany to wielu takich obiektów nawet nie jesteśmy w stanie rejestrować.

Niestety kosmos niesie duże zagrożenie, które pojawić się może niespodziewanie. W lipcu 2019 roku w odległości 72 400 km od Ziemi przeleciała planetoida, której średnica wynosiła ponad 130 metrów. Została wykryta tydzień przed maksymalnym zbliżeniem do Ziemi, jeśli znajdowała by się na kursie kolizyjnym, ludzie mieli by za mało czasu by zareagować na takie zagrożenie.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content