Polski Alarm Smogowy pokazał jakim powietrzem oddychamy. Płuca czarne jak polskie powietrze

Od 8 do 19 grudnia 2020r. na myślenickim rynku stały pyłomierze oraz płuca w ramach akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośny pyłomierz sprawdzał jakość powietrza w Myślenicach. Dzięki mobilnej instalacji w kształcie ludzkich płuc, mieszkańcy mogli się przekonać, jaki wpływ na ich zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Podczas akcji płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia.

Obraz jest przejmujący, zwłaszcza gdy zestawimy obok siebie zdjęcia z miast, które odwiedziła nasza instalacja. Czarny pył osiadający na białej materii pokrywającej płuca osiadał również w organizmach mieszkańców polskich miast i wsi. W ciągu czterech miesięcy odwiedziliśmy 23 miejscowości w pięciu województwach, ale jestem przekonany, że podobne zaczernienie płuc pojawiłoby się w większości miejscowości.mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

W zestawieniu pokazującym kolor na jaki zabarwiły się “płuca” Polskiego Alarmu Smogowego, jest również obraz płuc z Myślenic i niestety nasze “płuca” zabarwiły się na bardzo ciemny kolor, co świadczy czym oddychamy i jak zanieczyszczone powietrze było filtrowane przez te czujniki.

informacja smoglab.pl

Powiązane wiadomości

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content