Poseł PO składa poprawki na 200 mln zł do budżetu państwa dotyczące inwestycji w powiecie myślenickim

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Na dzisiejszej konferencji prasowej poseł na Sejm RP Marek Sowa z KO-Platforma Obywatelska poinformował o złożeniu trzech poprawek dotyczących inwestycji w powiecie myślenickim.

Inwestycje o których mowa dzięki złożonym poprawkom mają zapewnić finansowanie i uruchomienie inwestycji, które poprawią bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.

Planowana wartość inwestycji ma wynosić 200 milionów zł, a oczekiwane przez mieszkańców powiatu myślenickiego prace o jakie wnosi poseł PO to: budowa węzła dwupoziomowego na skrzyżowaniu drogi DK7 z drogą powiatową w miejscowości Krzyszkowice. To właśnie tej inwestycji dotyczył protest mieszkańców, który odbył się 25 stycznia 2020 roku. Marek Sowa chce by z budżetu państwa na tunel została przeznaczona kwota 40 milionów zł.

Kolejna inwestycja na którą ma zostać zabezpieczona kwota 100 mln zł to rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S-52 z Bielska-Białej do Głogoczowa, która pomimo umieszczenia w rządowych planach jest ciągle blokowana i jej rozpoczęcie przesuwane jest w czasie.

Ostatnia poprawka jaką złożył do budżetu poseł Marek Sowa dotyczy przygotowania i uruchomienia nowej inwestycji kolejowej czyli budowy linii na trasie Kraków – Świątniki Górne – Myślenice. Kwota o jaką wnioskuje do budżetu parlamentarzysta to 60 mln zł.

Podczas dzisiejszej konferencji obecni byli przedstawiciele Powiatu. Zarówno Starosta Józef Tomal, jak i wicestarosta Rafał Kudas podkreślali jak ważne są inwestycje o które wnioskuje poseł i jak długo oczekiwana jest ich realizacja, ze szczególnym naciskiem na inwestycje na Zakopiance w Krzyszkowicach.

Wiem, że Generalna Dyrekcja szuka środków, ale te powinny znaleźć się w budżecie państwa. Nie rozumiem dlaczego w przypadku inwestycji krajowych a taką jest inwestycja w Krzyszkowicach oczekuje się od samorządowców wsparcia finansowego. Obiekty taki zawsze były w stu procentach budowane przez inwestora.podkreślał podczas konferencji poseł Sowa.

Jak tłumaczył Starosta Józef Tomal partycypacja powiatu i przeznaczenie 2 milionów złotych z budżetu ma przyspieszyć i zmotywować GDDKiA do działania bo termin inwestycji w Krzyszkowicach jest przesuwany na kolejne lata.

Zdziwienie i niezrozumienie myślenickich samorządowców wzbudził fakt, że z rządowym planie budowy 100 obwodnic miast powiatowych zabrakło Myślenic. Planowane tzw. “Obejście zachodnie” było rozważane zarówno przez poprzedniego burmistrza Macieja Ostrowskiego oraz przez obecnego Jarosława Szlachetkę.

Poseł PO zobowiązał się, że w tej sprawie złoży stosowną interpelację do Ministra Infrastruktury w której domagać się będzie wyjaśnienia dlaczego myślenicka obwodnica nie została uwzględniona w tym programie.

Inwestycje o jakie wnioskuję są potrzebne dla tego regionu. Dlatego apeluję do wszystkich posłów z Małopolski niezależnie od barw politycznych o poparcie i głosowanie za złożonymi poprawkami.mówił poseł Marek Sowa.

Wicestarosta Rafał Kudas zadeklarował, że samorządowcy powiatowi są gotowi do współpracy z każdą opcją polityczną, bo bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze.

Inwestycja w Krzyszkowicach pozyskała już duże wsparcie zarówno ze strony gminy Myślenice, której radni na ostatniej sesji przyjęli uchwałę o przeznaczeniu 0,5 miliona złotych na “krzyszkowicki tunel” oraz ze strony Powiatu, gdzie również radni zadeklarowali i przegłosowali uchwałę o przeznaczeniu 2 milionów zł na tą inwestycję.

W ubiegłym tygodniu poseł Władysław Kurowski (PiS) zamieścił na poralu społecznościowym list jaki przesłał na ręce ministra infrastruktury w sprawie poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance z zapytaniem o termin realizacji inwestycji drogowej w Krzyszkowicach.

 

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x