Powiat Myślenicki: Porozumienie dla klimatu podpisane. Powiat i gminy przystąpiły do projektu Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii

Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Myślenicach w dniu 16 listopada 2021 r. zostało podpisane porozumienie między Powiatem Myślenickim oraz Gminami leżącymi na terenie powiatu. Porozumienie to jest częścią realizowanego projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE19 IPC/PL/000005 – LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA), stanowiącym kompatybilną część inicjatyw realizowanych obecnie przez Gminy z terenu powiatu myślenickiego.

Inicjatywa podpisania porozumienia wynika z bezpośrednich próśb małopolskich gmin do Zarządu Województwa Małopolskiego podczas konsultacji przygotowujących założenia projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA. W związku z tym w ramach realizowanego przedsięwzięcia Zarząd Województwa Małopolskiego wpisał do realizowanych zadań współpracę i podpisanie porozumienia miedzy powiatami i gminami.

Powiat Myślenicki jest partnerem programu realizowanego przez Województwo Małopolskie w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2030. Głównymi celami projektu jest m.in.: niskoemisyjna transformacja rynku urządzeń grzewczych i związane z tym tworzenie zielonych miejsc pracy; zmiana postaw behawioralnych w celu zapewnienia szerokiego wsparcia i zaangażowania w środki ochrony klimatu; transfer dobrych praktyk do innych regionów Polski i Europy.

Jednym z zadań realizowanego projektu jest wspieranie gminnych ekodoradców, w realizacji ich projektów oraz doradztwo w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii i budownictwa zeroemisyjnego. Powiatowi doradcy zapewnią konsultacje dla mieszkańców oraz gminnych ekodoradców w zakresie: OZE i budynków energooszczędnych, neutralności klimatycznej budynków. Co pozwoli odciążyć z tych zadań ekodoradców w gminie, przez co będą mogli poświecić swój czas na realizacje priorytetowych programów w gminie. Natomiast realizacja porozumienia pozwoli na pełniejsze wykonanie rozpoczętych przez Gminy inicjatyw.

Wszystkie działania projektu pozwalają uzupełnić istniejącą sieć gminnych ekodoradców z korzyścią dla mieszkańców. Warto w tym miejscu również podkreślić, że doradcy w będą wspierani przez Centrum Kompetencji powstające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, natomiast porozumienie pozwoli również gminom w przyszłości korzystać z wsparcia Centrum Kompetencji oraz sieci ekodoradców działających przy Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, który odpowiadają za pomoc przedsiębiorcom w wdrażaniu i rozwoju zielonej gospodarki.

Program jest realizowany z inicjatywy Województwa Małopolskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Porozumienie podpisali: ze strony Powiatu Myślenickiego starosta Józef Tomal i wicestarosta Rafał Kudas oraz przedstawiciele gmin z terenu powiatu myślenickiego.
Podczas spotkania założenia projektu przedstawiła Justyna Mazurkiewicz – kierownik zespołu klimatu w Departamencie Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Natomiast najbliższe działania powiatu dla klimatu oraz zarys współpracy z gminami przedstawił Mateusz Murzyn doradca ds. Klimatu i Środowiska Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

Symbolem dzisiejszego wydarzenia było również posadzenie drzewa na terenie zielonym przy skrzyżowaniu dróg Żeromskiego i Słowackiego w Myślenicach w ramach akcji „Dąb współpracy dla klimatu” , a każda gmina otrzymała również jedno drzewo do posadzenia na swoim terenie
Realizując program przyczyniamy się do poprawy klimatu, a tym samym lepszych warunki życia mieszkańców powiatu myślenickiego oraz województwa małopolskiego.

Link do strony projektu: https://www.klimat.ekomalopolska.pl/
Link do strony fb projektu: https://m.facebook.com/EkoMalopolskadlaKlimatu

informacja: Powiat Myślenicki

Powiązane wiadomości

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content