Pożar zabudowań gospodarczych w Nowej Wsi. Pożar stwarzał zagrożenie dla domu mieszkalnego

Kilka minut po godzinie 12 w dniu 13 lutego do Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych w miejscowości Nowa Wieś.

Dyżurny operacyjny zadysponował zastępy JRG Myślenice oraz uruchomił syreny w jednostkach OSP gminy Dobczyce. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar zabudowań gospodarczych tj. stodoły i budynku inwentarskiego (obora, chlewnia połączona funkcjonalnie ze stodołą). W chwili dojazdu na miejsce pożaru pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej (zastępy GCBA z OSP Sieraków i GBA z OSP Nowa Wieś) pożarem objęta w całości była stodoła, w której z dużą intensywnością paliły się zmagazynowane płody rolne oraz budynek inwentarski murowany, kryty blachą. Pożar stwarzał zagrożenie dla przylegającego bezpośrednio do palących się zabudowań murowanego domu mieszkalnego. Podano prądy gaśnicze wody w obronie na zagrożony budynek mieszkalny oraz na palący się budynek inwentarski.

Z uwagi na gwałtowny rozwój pożaru zadysponowano do działań dodatkowe siły zastępów OSP. Zorganizowano zaopatrzenie wodne na bazie sieci hydrantowej. Przeprowadzono ewakuację zagrożonych zwierząt gospodarskich na zewnątrz chlewni. Po zlokalizowaniu zagrożenia w celu całkowitego ugaszenia pożaru, dokonano rozbiórki niestabilnej konstrukcji oraz więźby dachowej budynku inwentarskiego i stodoły. Prace przeprowadzono z wykorzystaniem podręcznego sprzętu burzącego, pilarek łańcuchowych oraz sprzętu budowlanego (koparko – ładowarka). Przy użyciu kamery termowizyjnej skontrolowano poddane oddziaływaniu cieplnemu zagrożone budynki nie stwierdzając dodatkowego zagrożenia.

W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (mróz, silny wiatr potęgujący odczucie zimna) występowała potrzeba wymiany strażaków wykonujących czynności gaśnicze i rozbiórkowe na pogorzelisku. W działaniach trwających ponad 7 godzin brały udział jednostki JRG Myślenice, OSP Nowa Wieś, OSP Sieraków, OSP Dobczyce, OSP Bieńkowice, OSP Dziekanowice, OSP Rudnik.

informacja PSP Myślenice – bryg. Roman Ajchler

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content