Prezydenta będziemy wybierać 28 czerwca. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o dacie wyborów

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w dziś podczas konferencji prasowej, że wybory prezydenckie w 2020 roku odbędą się 28 czerwca. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała przygotowany kalendarz wyborczy.

Głosowanie w wyborach odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie.

Według przedstawionego kalendarza wyborczego, w piątek 5 czerwca minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja.

Do 10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta RP, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 roku. Data ta jest również dniem której komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 000 podpisów poparcia.

Kolejna ważną datą będzie 12 czerwca, do tego dnia pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.

Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej. Zaś do 26 czerwca wyborcy będą mieli czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego. Wyborcy biorący udział w wyborach korespondencyjnie będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych.

Wybory Prezydenckie 2020 Ended

 • Robert Biedroń
  3% 4 / 103
 • Krzysztof Bosak
  15% 16 / 103
 • Andrzej Duda
  25% 26 / 103
 • Szymon Hołownia
  14% 15 / 103
 • Marek Jakubiak
  0% 0 / 103
 • Władysław Kosiniak-Kamysz
  4% 5 / 103
 • Mirosław Piotrowski
  0% 0 / 103
 • Paweł Tanajno
  0% 0 / 103
 • Rafał Trzaskowski
  34% 36 / 103
 • Stanisław Żółtek
  0% 1 / 103
4 1 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x