“PRL-u czar…” – Kabaret „Czyli show” w najnowszym programie

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Grupa kabaretowa „Czyli show” znana jest w naszej małej myślenickiej ojczyźnie. Wielokrotnie rozbawiała zgromadzonych w gościnnych progach restauracji „Il Camino” widzów. Niedawno było strasznie („Strach się bać”), a w najnowszym programie przenieśliśmy się wraz z Kabaretem do czasów PRL-u.

Sam program nosił tytuł „Wyklęty powstań ludu ziemi– czyli PRL-u czar…”. Spektakl rozpoczęło odśpiewanie „Międzynarodówki”. W klimat tamtej epoki wprowadziło zebranych ślubowanie, które powtarzali za prowadzącym zebrani na widowni. Następnie widzowie zobaczyli skecz pt. “Wrota czasu”. Tutaj spotkały się dwa światy – ten współczesny oraz ten z tytułowego PRL-u. Komiczne sytuacje i nieporozumienia wywoływały salwy śmiechu na widowni.

Kolejna scenka to „Pobór wojskowy”. Tutaj pojawił się m. in. motyw z zespołem Breakout. Całość  zakończyło wykonanie utworu „Gdy Polska da nam rozkaz”. Nie mogło również zabraknąć kultowego „Dziennika Telewizyjnego”, w którym w humorystyczny sposób przedstawiono tamten okres oraz sporą dawkę informacji z tamtych czasów. Pojawił się również skecz „Wizyta w zakładzie produkcyjnym”, w którym to reporterka przeprowadziła wywiad z właścicielem fabryki produkującej leżaki, a który tłumaczył dlaczego leżaki otwierające się na zewnątrz są lepsze od tych otwierających się do wewnątrz.

Nie mogło również zabraknąć programu Adama Słodowego „Zrób to sam”. W tym skeczu prowadzący pokazywał jak z dostępnych elementów wykonać aparat fotograficzny.

Całość przeplatana była świetnie wykonanymi piosenkami („Gdy mi Ciebie zabraknie”, „Wariatka tańczy”, „Na prawo most…” oraz „Czerwony autobus”). Widzowie mogli usłyszeć również utwór zespołu Wały Jagiellońskie pt. „Do pracy rodacy”. Program „PRL-u czar” zakończyło wykonanie piosenki, która kończy każdy seans myślenickiego Kabaretu „Czyli show”.

Oprócz skeczy i piosenek widzowie uczestniczyli w quizie z pytaniami z okresu PRL-u. Można było się dowiedzieć m. in. tego, kiedy z linii produkcyjnej zszedł pierwszy „maluch” – fiat 126p, czy też kto prowadził kultowe programy tamtego okresu. Były również pytania z kategorii „high level”, na które znali odpowiedzi tylko niektórzy z obecnych widzów. Każdy z uczestników otrzymał stosowną nagrodę – chociażby rolki papieru toaletowego, oraz kartki na żywność.

Każdy, kto był świadkiem swoistego „wehikułu czasu” wyszedł w pełni usatysfakcjonowany z programu. Dla starszych była to retrospekcja tego, co dane było im przeżyć, dla młodzieży to w pewien sposób lekcja historii pokazana w sposób humorystyczny. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że scena kryła wiele eksponatów z okresu PRL-u. Była m. in. autentyczna i działająca pralka „Frania”, plakaty (również oryginalne mające 40 lat), czy też telefon, maszyna do pisania i wiele innych.

Kabaret „Czyli show” tworzą Katarzyna Kubiczek, Urszula Węgrzyn, Wojciech Żądło, Michał Kraskowski oraz Janusz Mikołajczyk.

Zapraszamy na kolejne występy grupy „Czyli show”!

Paweł Biela

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x