Władysław Kurowski podpisał projekt ustawy o mandatach

Projekt zmiany ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Pod kontrowersyjnym projektem podpisał się Poseł Ziemi Myślenickiej

Na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy o zmianach w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenie. Jak piszą w uzasadnieniu wnioskodawcy, nowelizacja ma na celu „usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia”.

Projekt ustawy złożyła grupa posłów PiS, a jednym z posłów wnioskodawców jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Władysław Kurowski, przedstawiciel Ziemi Myślenickiej w Sejmie.

Kontrowersje wzbudza zmiana w artykule 97 tej ustawy. Według przedstawionej nowelizacji z ustawy ma zostać usunięty punkt, który pozwala na odmowę przyjęcia mandatu karnego. Jak można przeczytać dalej w uzasadnieniu proponowane zmiany mają na celu odciążenie funkcjonariuszy od składania dużej liczby wniosków o ukaranie, na rzecz przekazania do sądu materiałów sprawy.

Proponowana zmiana dotyczy również kolejnego artykułu, który po zmianie głosić będzie, że „mandat powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty jej nałożenia tym mandatem oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie” co jednak istotne dalsza część zapisu mówi, iż „grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą jego odbioru przez ukaranego”.

Pozostawiono możliwość zaskarżenia kary do sądu, na skutek czego sąd mógłby wstrzymać wykonanie nałożonej kary. Ukarany będzie mógł zaskarżyć w terminie siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny i w odwołaniu wskazać czy zaskarżenie dotyczyć ma nałożonej kary czy winy. Czyli dotychczasowe prawo do odmowy przyjęcia mandatu karnego zastąpione zostało by procedurą zaskarżenia, co wymaga od ukaranego kierowaniem sprawy do sądu osobiście.

Wysłaliśmy zapytanie do posła Kurowskiego w sprawie decyzji o poparciu tego projektu zmiany ustawy. Po otrzymaniu odpowiedzi opublikujemy odpowiedź parlamentarzysty z naszego okręgu wyborczego.

Related posts

5 1 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x