Przekonaj się do soczewek kontaktowych

Artykuł Sponsorowany

Chociaż soczewki kontaktowe są coraz bardziej popularne, to część osób nadal traktuje je z lekką podejrzliwością. Wątpliwości budzi fakt, czy aby na pewno ich noszenie jest bezpieczne, a aplikacja na tyle prosta, by można było sobie z nią poradzić bez problemu. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Zanim kupicie pierwsze soczewki

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym – a co za tym idzie są przebadane, certyfikowane, bezpieczne dla narządu wzroku. O ile oczywiście trzymamy się produktów markowych, a nie decydujemy na zakup np. na portalach azjatyckich, gdzie towary owszem, są tańsze, ale co do ich bezpieczeństwa można mieć czasem uzasadnione wątpliwości. Polecić można sklep z soczewkami BezOkularow.pl, jeden z największych w Polsce, którego oferta jest w dodatku tańsza, niż zakupy w sklepach stacjonarnych.

Pierwszym krokiem przed zakupem soczewek kontaktowych jest konsultacja ze specjalistą – lekarzem okulistą lub optometrystą. Co ważne, dotyczy to również osób, które mają rozpoznaną wadę wzroku i noszą okulary. Warto wiedzieć, że parametry szkieł korekcyjnych mogą różnić się od parametrów soczewek kontaktowych – wynika to z budowy obu tych pomocy optycznych i zasady ich działania. Osobom zainteresowanym przebiegiem takiej wizyty proponujemy zapoznanie się z jej opisem, prezentowanym w poradniku https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-wyglada-badanie-wzroku-i-pierwsza-aplikacja-soczewek-kontaktowych. W skrócie można powiedzieć, że jest to procedura bezpieczna, sprowadzająca się do wywiadu z pacjentem i badania wzroku, zwykle komputerowego. Daje to bardzo dokładne informacje o samej wadzie wzroku, ale także o zwyczajach pacjenta, jego trybie życia, preferencjach, ale również możliwych chorobach. Te zaś mogą rzutować na możliwość noszenia soczewek albo warunkować konkretny ich rodzaj (materiał, tryb noszenia).

Wizyta u optometrysty (więcej o niej na stronie https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-sie-przygotowac-do-badania-wzroku-i-aplikacji-soczewek) pozwala również przejść pod opieką specjalisty przez proces ich zakładania i zdejmowania. Ta procedura często bywa na początku problematyczna – nikt nie jest przyzwyczajony do manipulowania blisko oka czy do umieszczania na nim ciała obcego. To również jeden z „punktów zapalnych”, powodujących obawy przed noszeniem szkieł kontaktowych. Jak się jednak okazuje, to co pierwotnie było problemem, zwykle bardzo szybko staje się nawykiem. Zakładanie i zdejmowanie soczewek nie jest trudne, a materiał z którego je wykonano jest na tyle miękki i przyjazny dla oka, że w czasie noszenia praktycznie niewyczuwalny. A komfort, jaki dają soczewki, jest przecież nie do przeceniania.

Jakie soczewki kupić i czy coś jeszcze jest potrzebne?

W czasie wspomnianego wcześniej wywiadu optometrysta zadaje pytania o tryb życia czy sposoby spędzania wolnego czasu. Nie robi tego tylko z ciekawości – może to rzutować na dobór konkretnego rodzaju soczewek kontaktowych.

Są one dzielone według różnych kryteriów, z których dla użytkownika zwykle najważniejszy jest tryb noszenia. Dwa podstawowe rodzaje soczewek to modele jednodniowe oraz miesięczne. Jednodniowe są uważane za bardzo higieniczne, przyjazne i dające maksymalny komfort noszenia. Zakładane są rano, zdejmowane wieczorem, a następnie wyrzucane. Nie muszą (i w zasadzie nie powinny) być długo noszone, mogą więc być bardzo cienkie i delikatne dla oczu. Soczewki miesięczne można nosić w analogicznym trybie dziennym (zakładanie rano, zdejmowanie wieczorem) lub w trybie dobowym, nawet do 30 dni i nocy bez przerwy. Jednodniowe często wybierane są przez osoby, które noszą też okulary, a soczewki traktują jako ich zastępstwo np. na imprezę albo do uprawiania sportu (w tym pływania na basenie), ale też przez osoby mające skłonność do podrażnień oczu. Również w przypadku niektórych chorób i dolegliwości wskazane są właśnie jednodniowe, a nie miesięczne soczewki kontaktowe (alergie, problemy ciśnieniowe, choroby oczu). Z kolei soczewki miesięczne to idealne rozwiązanie dla osób pracujących długo lub w nocy czy też potrzebujących idealnego widzenia od razu po przebudzeniu. W tym przypadku konieczny jest zakup odpowiednich akcesoriów (https://www.bezokularow.pl/akcesoria-do-soczewek). Nie są to jednak duże wydatki. Składają się na nie pojemniczki do przechowywania i płyn do soczewek używany do ich pielęgnacji. Warto zaopatrzyć się także w krople do oczu, zwłaszcza w przypadku pracy w pomieszczeniach klimatyzowanych czy przed monitorami i ekranami.

Artykuł Sponsorowany

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content