Przypadek GameStop czyli walka “leszczy” z brokerami Wall Street

Ostatni okres czasu na wielu portalach internetowych oraz wyspecjalizowanych stronach poświęconych giełdzie czy inwestowaniu opisywany był przypadek gigantycznych zwyżek akcji amerykańskiej firmy GameStop. Jest to przykład, gdy grupa ludzi skupionych wokół WallStreetBets na portalu społecznościowym Reddit postanowiła inwestować na przekór funduszom, które obstawiały spadki ceny akcji tej firmy w krótkim okresie czasu.

Inicjatorem tego wydarzenia był youtuber posługujący się pseudonimem „Roaring Kitty”. Jego filmy dotyczące GameStop zwróciły na uwagę drobnych inwestorów. Kiedy na początku stycznia 2021 inwestor i miliarder Ryan Cohen, zwiększył udziały w GameStop do 10 proc. drobni inwestorzy z grupy WallStreetBets postanowili kupować akcje GameStop na masową skalę windując cenę akcje spółki. Była to gra giełdowa skierowana przeciw funduszom, które obstawiały spadki.

Wycena  firmy GameStop która zajmuje się m.in. dystrybucją gier i akcesoriów w ciągu ostatniego miesiąca poszła w górę o ponad 400 procent.

Po gigantycznych zwyżkach akcje traciły w poniedziałek ponad 30 procent, a we wtorek nawet ponad 50 procent przy notowaniach 108 USD. Pomimo tych spadków, notowania i tak wyższe około 300 proc. niż na początku roku.

Kupujący masowo inwestorzy z Reddita zyskiwali na zwyżce akcji GameStop. Akcja okazała się bardzo bolesna dla funduszy, według danych firm analitycznych straty poniesione przez fundusze z Wall Street mogły sięgać nawet 19 mln USD.

Od końca ubiegłego tygodnia handel akcjami GameStop został ograniczony w części amerykańskich domów maklerskich. Robinhood czyli znana małym inwestorom aplikacja inwestorska umożliwiała kupno tylko jednej akcję GameStop na dzień.  Oczywiście obecnie duża grupa osób z WallStreetBets ponosi już straty przy spadającej wycenie akcji, jednak przypadek GameStop pokazał jak “leszcze” grały z “czerwonymi szelakami” z Wall Street i jak można wpływać na rynek akcji przez podobne pospolite ruszenie.

5 1 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x
Skip to content