Puchar Polski Juniorów w Sumo – Dębica – 09-10.02.2019

W zawodach uczestniczyło łącznie 136 zawodniczek i zawodników z kilkunastu polskich klubów. Puchar Polski był również kolejnym etapem kwalifikacji do tegorocznych Mistrzostw Europy. Klub Sportowy Dalin reprezentowało trzech zawodników. Byli to: Krzysztof Szpakiewicz, Jakub Miska i Jan Mastela. Każdy zawodnik mógł walczyć w dwóch kategoriach wagowych: w swojej i w wyższej. Z tej opcji skorzystali Jakub Miska walcząc w kat. wagowych do 70 i 80 kg i Jan Mastela w kat. wagowej do 80 i 90 kg. Krzysztof Szpakiewicz z powodu niedawnej infekcji nie skorzystał z tej możliwości i występował tylko w kat. wagowej do 60 kg. Olbrzymią niespodziankę sprawił Jan Mastela, który wywalczył dwa medale – złoty i brązowy.

W swojej kategorii wagowej przegrał tylko walkę półfinałową z Mikołajem Mrowińskim z Krotoszyna, lecz później wygrał dwie walki repasażowe i zajął trzecie miejsce. W wyższej kat. wagowej do 90 kg zawodnicy zafundowali sędziom i licznie zgromadzonym widzom niesamowite widowisko, bardzo rzadko spotykane podczas zawodów sumo. Z grupy zawodników walczących systemem każdy z każdym pozostało trzech, którzy mieli po trzy zwycięstwa. Byli to: Jan Mastela, Maciej Dębowski z Olsztyna i Michał Grzempowski z Kobylina. Spośród tej trójki walczącej między sobą dodatkowe walki , do ustalenia kolejności jeden z nich musiał wygrać dwie walki. W tym momencie doszło do sytuacji , jakiej nie pamiętają najstarsi sędziowie. Do wyłonienia zwycięzcy trzeba było rozegrać aż siedem rund, w których każdy zawodnik stoczył łącznie z rundą eliminacyjną po 18 walk. W każdej z sześciu wynik był remisowy 1:1:1. W siódmej nasz zawodnik Jan Mastela pokonał obydwu przeciwników i zdobył złoty medal. Drugie miejsce zajął Michał Grzempowski, a trzecie Maciej Dębowski.

Krzysztof Szpakiewicz wygrał dwie walki eliminacyjne w kat. wagowej do 60 kg , lecz w półfinale zaliczył wpadkę przegrywając z Mateuszem Pieszakiem i zajął trzecie miejsce.
Dużego pecha miał Jakub Miska, – srebrny medalista niedawnego Pucharu Europy na Węgrzech. Zarówno w swojej kategorii wagowej jak i w wyższej w wyniku losowania natrafił na zawodników ze ścisłej czołówki i w efekcie zajął miejsca 9 i 11.

Cieszy nas niesamowity debiut w grupie juniorów Janka Masteli, który jest jeszcze w wieku juniora młodszego. Dzięki wygranej podczas turnieju w Dębicy znalazł się na czele rankingu kwalifikacji do Mistrzostw Europy w kat. wagowej do 90 kg egzekwo z Maciejem Dębowskim i Michałem Sokołowskim. Krzysztof Szpakiewicz jest nadal na czele rankingu w kat. wagowej do 60 kg przed Pawłem Sikorą, Mateuszem Pieszakiem i Mikołajem Raźniakiem.

Już za niecałe dwa tygodnie w niedzielę 24 lutego w Hali Sportowej na Zarabiu odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w Sumo pod patronatem Burmistrza Jarosława Szlachetki w grupach wiekowych do 21 lat i do 23 lat. W grupie do 21 lat wystąpi cała trójka naszych zawodników: Jan Mastela, Jakub Miska i Krzysztof Szpakiewicz. Początek walk o godz. 10,00, uroczyste otwarcie o godz. 12,00, a po zakończeniu walk eliminacyjnych finały i dekoracja medalistów. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do kibicowania naszym zawodnikom w zawodach najwyższej rangi ogólnopolskiej. Będzie możliwość zobaczenia ścisłej czołówki – medalistów Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w amatorskim Sumo, które pretenduje do rodziny sportów olimpijskich. Wstęp wolny.

informacja KS Dalin – Zapasy

Polub tę informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL