Raciechowice: Radni przyjęli kolejny plan naprawczy

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Na XIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Raciechowice, radni przyjęli plan naprawczy. Podjęcie uchwały w sprawie “Programu postępowania naprawczego Gminy Raciechowice na lata 2020-2022”, było głównym punktem sesji z 16 stycznia.

Plan oszczędności z 2019 nie został przyjęty przez RIO, a zaproponowane tam działania zostały przez nas wykonane. Plan przyniósł oczekiwane efekty bo gmina zamknęła rok na niewielkim ale plusie. mówi przewodniczący Rady Gminy Robert Żurek.

Radni we wstępnym opracowaniu nowego planu naprawczego przewidywali wygaszenie szkoły w Zegartowicach, lecz w wyniku rozważenia wątpliwych korzyści oraz konsultacji społecznych zaniechali tej decyzji. Niestety oświata największą częścią budżetu, w każdej gminie.  Dlatego raciechowickiej oświaty nie ominą oszczędności. Dotyczy to w szczególności największej szkoły gminnej w Raciechowicach, gdzie radni zaproponowali na najbliższe lata największe oszczędności. W ramach podjętych innych działań, planowane jest między innymi wyłączanie oświetlenia gminnego w okresie letnim oraz cięcia etatów oświatowych zarówno szkolnych jak i przedszkolnych, a także w świetlicy gminnej.

Przygotowany plan jest planem realnym i mamy nadzieję, że zostanie pozytywnie zaopiniowany i przyjęty przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie.mówi przewodniczący rady.

Radni gminni podejmowali wysiłki nad tym by oszczędności w jak najmniejszym stopniu odczuli mieszkańcy gminy. Jak informuje nas w rozmowie przewodniczący rady, widać że podjęte odpowiednio wcześnie kroki przynoszą spodziewane efekt i istnieje realna szansa by gmina, która miała nie przetrwać,  minionego roku, ale nawet półrocza, wyszła z zapaści.

Obecnie przygotowany i uchwalony przez radnych na ostatniej nadzwyczajnej sesji program trafi na biurko prezesa RIO, a opinię Izby powinniśmy  poznać do końca miesiąca. Pozytywne zaopiniowanie, na co nadzieję mają radni i wójt gminy, pozwoli na podjęcie działań, oraz dalsze poprawieni wyniku ekonomicznego gminy.

Te założenia, które były zawarte w programie naprawczym w 2019 roku sprawiły że gmina “spina” się finansowo i mamy nadzieję że RIO popatrzy na naszą gminę z dużą aprobatą i nadzieją, a nasze działania dotychczasowe stanowią solidną podstawę do przyszłych lepszych wyników.konkluduje swoją wypowiedź Robert Żurek.

Obecny plan raz jeszcze to podkreślam jest bardzo realny i nie oparty o mrzonki lecz o twarde oszczędności i działania ze strony radnych i wójta, może wskaźniki nie będą oszałamiające ale są realne i do osiągnięcia.informuje przewodniczący rady.

Powiązane wiadomości

Dodaj komentarz

Proszę się zalogować aby komentować.
  Subskrybuj  
Powiadom o