Rejst po Jeziorze Dobczyckim

Rejsy po Jeziorze Dobczyckim na stałe już od najbliższego weekendu. Na pokład zapraszamy wszystkich turystów i mieszkańców

Wodociągi Miasta Krakowa i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, rozpoczynają nowy program edukacji ekologicznej.

Wspólny projekt realizowany jest we współpracy z Gminą Dobczyce, to rejsy po unikalnym w skali kraju Zbiorniku Dobczyckim. Program rejsów edukacyjnych stanowi rozszerzenie oferty edukacji ekologicznej prowadzonej przez organizatorów od wielu już lat.

Ma na celu zapoznanie uczestników z problematyką ochrony jakości zasobów wodnych, budowanie i podtrzymywanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę przyrody, a w szczególności jakości środowiska wodnego. Rejsy to niepowtarzalna, interaktywna lekcja przybliżająca zasady funkcjonowania zbiornika zaporowego, mająca strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zaopatrywania Krakowa w wodę.

Rejsy to również znakomita okazja do poznania roli PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, pełniącego funkcje zarządcy zbiornika.

W programie edukacyjnym mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy aglomeracji krakowskiej i gmin zlokalizowanych wokół zbiornika, grupy zorganizowane, studenci i uczniowie szkół profilowych, którzy w ten sposób mogą poszerzyć swą wiedzę o ochronie środowiska naturalnego i zrównoważonym gospodarowaniu wodami.

Podczas rejsów w przystępny sposób omawiana jest historia powstania Zbiornika Dobczyckiego, jego główne funkcje ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla zaopatrzenia w wodę aglomeracji krakowskiej oraz konieczności utrzymania stref ochronnych. Uczestnicy rejsu mogą z nieznanej dotychczas  perspektywy zobaczyć ujęcie wieżowe, zaporę czołową oraz elektrownię wodną.

Powierzchnia Zbiornika Dobczyckiego wynosi ponad 1000 ha, gromadząc ok. 120 mln m3 wody. Średnia głębokość zbiornika to ok. 11 m ( w zależności od poziomu piętrzenia).

Rezerwacji miejsca można dokonać telefonicznie, a numer telefonu każdorazowo podawany jest w komunikatach zamieszczonych przed rejsami na witrynach internetowych i w portalach społecznościowych organizatorów.

Rejsy rozpoczynają się i kończą na przystani Wodociągów Miasta Krakowa. Statek wypływa z przystani zlokalizowanej w miejscowości Brzączowice nr 380 (GPS: 49.87754 N, 20.05821 E).

Rejs trwa ok. 45 minut, a długość trasy to ok. 10 km. Statek “Kraków”, który jest jednostką przyjazną środowisku naturalnemu, zabiera na pokład maksymalnie 50 osób.

Zapraszamy na relację z konferencji prasowej jaka odbyła się dziś w siedzibie Wodociągów Miasta Krakowa.

 

[post_gallery]
 

Powiązane wiadomości

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content