Rocznica pacyfikacji Sułkowic. Mija 77 lat ale mieszkańcy nadal pamiętają ten dzień

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Od uroczystej mszy św. w intencji pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców Sułkowic rozpoczęły się uroczystości 77 rocznicy najokrutniejszego wydarzenia w dziejach lokalnej historii. 24 lipca 1943 roku została przeprowadzona akcja pacyfikacyjna przez niemieckie wojsko.

Podczas akcji skierowanej przeciw mieszkańcom Sułkowic funkcjonariusze gestapo, żandarmerii niemieckiej, Sonderdienstu oraz policji polskiej Generalnego Gubernatorstwa zamordowali 26 osób z Sułkowic i Harbutowic, a 65 osób wywiezionych do obozu w Płaszowie. Miał to być odwet za pomoc partyzantom jakiej udzielała okoliczna ludność. Okupanci wyłapywali i katowali wybranych mieszkańców Sułkowice według wcześniej przygotowanej listy.

Jak wynikało z materiałów śledztwa prowadzonego przez IPN, pacyfikacja została poprzedzona najprawdopodobniej prowokacją. Na teren Sułkowic i Harbutowic zostali wcześniej wysłani agenci, którzy nakłaniali mieszkańców do zachowań sprzecznych z ustawodawstwem Generalnego Gubernatorstwa. Pytali np. o możliwość wyremontowania radia, kupienia wędlin czy założenia organizacji konspiracyjnej. Ich rozmówcy trafili potem na listę i jako pierwsi zostali zatrzymani podczas pacyfikacji. Wszyscy zostali oznaczeni krzyżem z kredy na plecach i rozstrzelani.

Przeprowadzona pacyfikacja w dniu 24 lipca 1943 roku była początkiem represji w stosunku do mieszkańców, które ciągły się aą do zakończenia wojny.

Dziś pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenia zostały złożone wieńce w imieniu mieszkańców przez przedstawicieli samorządu Sułkowic.

Powiązane wiadomości

5 1 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x