Rusza program “Zdrowa Rodzina” w Powiecie Myślenickim

Dziś w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona startującemu programowi profilaktyki zdrowotnej “Zdrowa Rodzina” w Powiecie Myślenickim.

Podczas spotkania zaprezentowano dotychczasowe działania w obszarze profilaktyki i promocji zdrowia, które trwają nieprzerwanie od początku piastowania stanowiska starosty przez Józefa Tomala. Programy jakie zostały zrealizowane przez powiat skierowane były zarówno do dorosłych jak i dzieci mieszkających w powiecie myślenickim. Na uwagę zasługują programy związane z profilaktyki chorób krążenia, które to choroby są główną przyczyną zgonów w powiecie (46,% zgonów), profilaktyka raka płuc oraz programy z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy z ich sztandarową częścią pod nazwą “Szkoła Młodych Ratowników”.

Bardzo duży nacisk w prozdrowotnych działaniach powiat kieruje na profilaktykę skierowaną do dzieci w tym walkę z próchnicą dzięki wdrożonym i zrealizowanym działaniom udało się na terenie powiatu uzyskać wskaźniki statystyczne porównywalne z krajami skandynawskimi, które podobne programy realizują od wielu lat. Wskaźnik występowania próchnicy w roku 2011 wynosił 7,8 i udało się go zmniejszyć do 2,4 w roku 2019, przyczyniła się do tego profilaktyka oraz działających 12 szkolnych gabinetów stomatologicznych z kontraktami z NFZ.

Kluczowa profilaktyka to szczepienia pośród najmłodszych mieszkańców powiatu. Szczepienia przeciw meningokokom obejmuje 90% urodzonych w powiecie dzieci po 2008 roku.

Podczas prezentacji Małgorzata Bajer, kierownik wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa zwróciła uwagę na zmieniającą się strukturę chorób na przestrzeni ostatnich lat, gdy zanotowano duży wzrost zgonów do których przyczyniły się choroby układu oddechowego, wynikające ze zmian cywilizacyjnych i zanieczyszczenia środowiska a w szczególności powietrza.

Wstępnie budżet projektu “Zdrowa Rodzina” wynosił 430 tys. zł lecz już podczas dzisiejszej konferencji starosta poinformował o zwiększeniu go o dodatkowe 50 tys. zł z przeznaczeniem na badania noworodków w kierunku badań bioder i stawów biodrowych i wczesnej ich diagnostyce.

W ramach projektu, dla najmłodszych Starostwo Powiatowe w Myślenicach proponuje udał w programie profilaktyki próchnicy, szczepienia w ramach programu profilaktyki Sepsy Meningokokowej A,C,W,Y i B, ogłoszonemu dziś programowi wykonywania badań USG stawów biodrowych u niemowląt oraz tak potrzebnej wszystkim edukacji w ramach programu Pierwszej Pomocy.

Dla osób pełnoletnich, “Zdrowa Rodzina” to: program profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy, program profilaktyki raka płuc oraz program edukacyjny skierowany do dorosłych obejmujący bezpieczeństwo i pierwszą pomoc.

Wszystkie informacje dotyczące projektu “Zdrowa Rodzina” dostępne są dedykowanej stornie: www.zdrowie.myslenicki.pl , na której można będzie dokonać również rejestracji do poszczególnych akcji w ramach całościowej i zaprezentowanej dziś akcji profilaktycznej Powiatu Myślenickiego. Zapisy internetowe zostaną uruchomione od 15 czerwca.

Zapraszamy na obszerny fragment dzisiejszej konferencji poświęconej kompleksowej profilaktyce zdrowotnej w powiecie myślenickim.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content