Ruszają przedszkola w powiecie myślenickim, gminy decydują się na otawrcie lub wstrzymują się z otwarciem placówek

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Decyzją rządu od dnia 6 maja 2020 roku swoją działalność mogą wznowić przedszkola. Podczas prowadzonych przez nas rozmów z rodzicami często byliśmy informowani, że obawiają się oni powrotu swoich dzieci do placówek oświatowych. Rząd umożliwił rodzicom wybór i na czas stanu epidemicznego rodzice mogą nadal pozostawić dzieci w domach, a na czas sprawowania opieki rodzic może nadal pobierać zasiłek opiekuńczy.

Zapytaliśmy kilka gmin z powiatu myślenickiego w jakim terminie zostaną otwarte placówki oraz czy wszystkie placówki zostaną uruchomione jednocześnie.

Wznowienie pracy żłobka samorządowego, wszystkich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych działających na terenie Miasta i Gminy Myślenice, w zakresie prowadzenia zajęć edukacyjno-opiekuńczych dla dzieci nastąpi w dniu 11 maja 2020 r.poinformował nas Grzegorz Sobol z UMiG Myślenice.

Jednocześnie jak informuje gmina na swojej stronie zgodnie z wytycznymi liczba dzieci w oddziałach musi być zmniejszona o połowę. Wydział Edukacji Kultury i Sportu UMiG Myślenice informuje, że w pierwszej kolejności do przedszkoli przyjmowane są dzieci, których rodzice pracują w służbach medycznych i mundurowych.

Gmina Siepraw podobnie uruchomiła swoje placówki od 11 maja i tak do swojej działalności wraca Przedszkole w Sieprawiu, Przedszkole w Zakliczynie oraz oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Czechówce.

Z powodu braku chętnych nie zostanie uruchomiony oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Łyczance.informuje Jolanta Trzaska Kierownik Centrum Obsługi Szkół w Sieprawiu.

Inaczej wygląda sprawa w Wiśniowej. W tej gminie do 18 maja pozostają zamknięte placówki i jak tłumaczy urząd jest to spowodowane bardzo małym zainteresowaniem rodziców ponownym posłaniem dzieci do przedszkoli. Jak informuje gmina zainteresowanych jest około 10% rodziców powrotem ich pociech do przedszkoli w skali gminy. Kolejnym problemem jest trudność w dostosowaniu obiektów do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ryzyko wstrzymania zasiłków dla rodziców, którzy je pobierają, a nie zdecydują się na posłanie dziecka do otwartego przedszkola.

Podobne pytanie skierowaliśmy do Dobczyc. W tej gminie podjęto decyzję po konsultacjach z dyrektorami przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych oraz rodzicami dzieci, które uczęszczają do wymienionych placówek, że do 15 maja przedszkola nad którymi pieczę sprawuje gmina Dobczyce pozostają zamknięte.

W gminie Dobczyce podobnie jak w Wiśniowej,

Jedynie ok. 10 % rodziców było zainteresowanych otwarciem przedszkoli. jak informuje nas Małgorzata Góralik Piętka Sekretarz Gminy Dobczyce.

Jednocześnie od 6 maja 2020 r. na ponowne otwarcie swojej placówki zdecydował się właściciel Niepublicznego Przedszkola BAJKOLAND w Dobczycach.

Jak widać na powyższych przykładach gminy w różny sposób podeszły do możliwości uruchomienia swoich placówek przedszkolnych. Reżim sanitarny jaki został nałożony na otwierane placówki zmusza te otwarte do ograniczania ponownych przyjęć, a zarazem jak widać na przykładnie gminy Wiśniowa i gminy Dobczyce zainteresowanie wśród rodziców nie jest duże i niewielu z nich decyduje się na posłanie dzieci do przedszkoli czemu nie można się dziwić zważywszy na obecną sytuację epidemiczną na terenie powiatu, gdzie niestety przybywa ilość osób zakażonych koronawirusem.

Według zapowiedzi rządowych w najbliższych dniach możemy również spodziewać się podania terminu ponownego uruchomienia szkół i w tym przypadku jak informuje odpowiedzialne za szkoły Ministerstwo Edukacji Narodowej powrót do szkół w pierwszej kolejności planowany jest dla najmłodszych roczników szkolnych.

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x