Śmieci w górę. Burmistrz przedstawia zestawienie wprowadzając mieszkańców w błąd

Na wczorajszej sesji (30 grudnia) zgodnie z zaproponowanymi przez Burmistrza Szlachetkę zmianami radni miejscy przyjęli projekt uchwały i od 1 kwietnia 2021 w gminie Myślenice mieszkańcy zapłacą więcej za gospodarowanie śmieciami. Stawka podstawowa wynosić będzie 17,90 zł od mieszkańca w przypadku segregowania odpadów, ulga na kompostownik przydomowy pozostaje bez zmian i wynosi nadal 2 zł od gospodarstwa.

Bez wątpienia podwyżki opłat lokalnych to temat, którym nie ma jak się pochwalić lecz urzędujący Burmistrz i tak chciał pokazać jak mało płacą mieszkańcy za gospodarkę odpadami w gminie Myślenice i rzeczywiście obserwując stawki obowiązujące i zaktualizowane Myślenice wypadają bardzo dobrze jeśli popatrzymy na sąsiednie gminy.

Chwilę po zakończeniu sesji, na której zapadły decyzje o zmianie stawek w mediach społecznościowych Burmistrz opublikował zestawienie, które miało obrazować, że za śmieci w gminie Myślenice płaci się najmniej (tak zostało skonstruowane zestawienie) niestety tabelka przedstawiająca opłaty porównujące z innych gmin jest pełna błędów i nieprecyzyjnych zestawień. Pierwszym elementem jaki rzuca się w oczy jest ulga za samodzielne kompostowanie przez mieszkańców bioodpadów. W kolumnie zatytułowanej „Ulga za kompostowanie” wyszczególnione zostały przyznane ulgi w poszczególnych gminach. Na uwagę zasługuje fakt, że tylko gmina Myślenice, Sułkowice i Siepraw (z tabeli) przyznaje ulgę za kompostowanie od gospodarstwa domowego i tutaj patrząc na liczby bezwzględne Myślenice wypadają „słabo” bo rabat wynosi jedynie 2 zł w gminie Siepraw jest on dużo wyższy i wynosi 5 zł od gospodarstwa domowego. Podobny jak w Myślenicach rabat udzielany jest w gminie Sułkowice. Pozostałe gminy udzielają rabatu w przeliczeniu na osobę a nie na gospodarstwo co w przypadku samodzielnego kompostowania ma duże znaczenie i wpływ na końcową cenę opłaty za śmieci.

Kolejna sprawa to fakt iż w Gdowie rabat ten wynosi aż 4 zł od osoby a nie 2 zł jak przedstawił Burmistrz i gmina ta zmieniła zasady naliczania tej ulgi w 2021 roku zmieniając z ulgi na gospodarstwo (dotychczas 5 zł) właśnie na rozliczenie ulgi na osobę. Kolejna gmina czyli Tokarnia również ma ulgę 3 zł a nie 2 zł jak przedstawia Burmistrz.

Należało by się zastanowić, dlaczego w Myślenicach obowiązuje takie rozliczenie ulgi za kompostowanie bioodpadów, które nie promuje samodzielnej gospodarki odpadami, w szczególności, gdy należy walczyć z zwiększającymi się ilościami odpadów czego wynikiem jak argumentuje urząd jest podwyżka.

Zmniejszenie opłaty dotyczy nieruchomości, a nie osoby. Powinno jednak uwzględniać liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość, ma to bowiem wpływ na ilość wytwarzanych bioodpadów (przede wszystkim kuchennych). Gdyby liczba osób nie była brana pod uwagę, to w przypadku gospodarstwa jednoosobowego zwolnienie byłoby niezauważalne i zniechęcało do kompostowania odpadów.argumentuje Piotr Ćwiek, prawnik i specjalista w gospodarce odpadami.

Podobne stanowisko przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w jednej z sentencji dotyczącej sprawy naliczania opłat za gospodarkę odpadami.

Rozwiązanie zastosowane przez radę gminy w uchwale nie stanowi naruszenia postanowienia art.6k ust 4a ustawy u.c.p.g., posiada również uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ konstrukcja zwolnienia uwzględniająca liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość w dłuższym czasie przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów w gminie, co przełoży się na obniżenie kosztów ich wywozu. Stanowi również zachętę ekonomiczną szczególnie w odniesieniu do gospodarstw wieloosobowych.WSA z dn.6.08.2020 I SA/Go250/20.

Zestawienie podstawowych opłat również jest nieprecyzyjne i może wprowadzać w błąd odbiorcę informacji bowiem są w zestawieniu gminy w których jest stawka zmienna w zależności od ilości osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe (np. Wieliczka) co znacząco wpływa na wysokość opłaty końcowej jaką ponoszą mieszkańcy.

Dlaczego takie dane zostały przedstawione i tak nierzetelnie stworzono zestawienie ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie, lecz od urzędu i osób piastujących najwyższe stanowiska można oczekiwać dokładnych danych i przedstawienia poprawnego i pełnego zestawienia, bo nie dopuszczalne jest porównywanie stawek których nie można wprost porównywać.

Niestety ta sama informacja pojawiła się na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach oraz na portalu zależnym od gminy, który już kolejny raz publikuje nieprecyzyjne informacje co już raz wykazaliśmy w ostatnim czasie.

Related posts

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x