Śmigłowiec marsjański Ingenuity przygotowuje się do historycznego startu

NASA już niebawem podejmie próbę pierwszego lotu z napędem na innym świecie.

Lot ten planowany jest już na 8 kwietnia. Jednak wcześniej mały helikopter, który wylądował wraz z Perseverance musi “wypaść” z brzucha swojego znacznie większego towarzysza. Cztery nogi marsjańskiego drona są już gotowe do lądowania i zawieszone tuż nad powierzchnią Czerwonej Planety.

Obecnie Perseverance musi odjechać aby umożliwić małemu helikopterowi naładowanie baterii słonecznych. Personel misji przeprowadzi serię testów śmigłowca, aby upewnić się, że jest on gotowy do lotu. Podczas pierwszego lotu helikopter wystartuje kilka stóp (około 3 m) nad powierzchnią Marsa, zawiśnie w powietrzu przez około 20 do 30 sekund i wyląduje. To będzie ważny kamień milowy: pierwszy lot z napędem w niezwykle cienkiej atmosferze Marsa. Następnie zespół podejmie próbę wykonania dodatkowych lotów eksperymentalnych o coraz większej odległości i większej wysokości przez okres około miesiąca.

Po tym, jak helikopter zakończy demonstrację technologii, Perseverance będzie kontynuować swoją misję naukową. Misja ma na celu poszukiwanie śladów życia na Marsie i przechowywanie próbek skał do przyszłej misji na Ziemię, która ma dostarczyć zebrane materiały na naszą planetę.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content