SpaceX leci na księżyc, NASA wybrała statek jaki wyląduje na naszym naturalnym satelicie

To prawdziwy przełom w astronautyce i misjach kosmicznych. Firma Elona Muska SpaceX została wybrana przez NASA jako jedyny kontrahent, który ma zbudować załogowy lądownik księżycowy w ramach programu Artemis.

Od kilku lat współpraca pomiędzy agencją rządową NASA a prywatną firmą zacieśnia się i wiele projektów realizowanych jest w ścisłej pracy między tymi partnerami. Jak planuje NASA w przeciągu 3 lat odbyć się ma misja, której efektem ma być powrót człowieka na Srebrny Glob.

O kontrakt walczyły firmy Dynetics, SpaceX oraz zespół National Team złożony z firm Blue Origin, Lockheed Martin, Northrop Grumman i Draper. Amerykańska agencja kosmiczna wybrała SpaceX i tak firma Elona Muska robi bardzo duży kolejny krok w podboju kosmosu. W planach jest oczywiście misja na Marsa, który jest celem i marzeniem miliardera ze SpaceX.

Do lądowania na Ksieżycu ma posłużyć rozwijany i testowany obecnie przez SpaceX w teksańskim ośrodku Boca Chica nowy statek kosmiczny Starship. Wykonano już trzy testowe loty drugim stopniem rakiety na wysokość około 10 km. Cały nowy system rakietowy, który ma być docelowym kompleksem rakietowym opiera się na całkowicie nowych opracowanych przez firmę Muska silnikach Raptor. Całość będzie rakietą o wysokości 120 m.

informacja NASA, foto SpaceX
Skip to content