Społeczność szkolna sprzeciwia się powołaniu nowej Dyrektor „dwójki”

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W ostatnich dniach do naszej redakcji napływały informację i prośby o przyjrzenie się sytuacji w największej szkole podstawowej w gminie. Myślenicka „dwójka” od września ma mieć nową dyrektor, która niestety nie jest wyłoniona w drodze konkursu, lecz została na to stanowisko powołana przez Burmistrza Jarosława Szlachetkę.

W gminie podczas wakacji odbył się cały szereg konkursów na stanowiska dyrektorów w placówkach oświatowych. W większości przypadków nastąpiła zmiana dyrektorów i konkursy zakończyły się rozstrzygnięciem na korzyść nowych kandydatów. Tak chciała większość komisji konkursowych więc tak się stało.

Inaczej potoczył się konkurs w Myślenickiej Szkole Podstawowej nr 2. Wynik przeprowadzonego konkursu nie dał rozstrzygnięcia, głosowanie zakończyło się remisem sześć do sześciu. Do konkursu stanęła dotychczasowa dyrektor Beata Chrapek-Paciorek oraz nowa kandydatka Justyna Otfinowska, która zarządzała Szkołą Podstawową w Świątnikach Górnych, jakże często ta miejscowość pojawia się ostatnio w adresach nowych urzędników gminnych. To oczywiście może być zbieg okoliczności, ale dziwi fakt, że w naszej miejscowości czy gminie brak jest kompetentnych osób na poszczególne stanowiska. Może spojrzenie zewnętrzne da lepszy efekt dla naszej społeczności niż zaangażowanie mieszkających, kształcących się tutaj i tutaj płacących podatki mieszkańców.

Co do przebiegu konkursu mamy jedynie przekazy ustne, dlatego nie podpierając się dokumentami nie jesteśmy w stanie opisać jego przebiegu. Wynik remisowy daje możliwość powierzenia stanowiska dowolnej osobie przez organ prowadzący, czyli w tym wypadku Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Po nierozstrzygniętym konkursie wielokrotnie z burmistrzem spotykali się przedstawiciele Rady Rodziców, których włodarz zapewniał, iż w takim wypadku powołana zostanie dotychczasowa dyrektor placówki. Oczywiście były to obietnice słowne, lecz wszyscy uznali to za obietnice pewne.

Zdziwienie było tym większe, kiedy okazało się, że powierzenie obowiązków dyrektora szkoły otrzymała kandydatka ze Świątnik pani Justyna Otfinowska i to na okres 5 lat. Bo na taki maksymalny czas pozwalają organowi prowadzącemu przepisy. Nikt nie podważał kompetencji powołanej Pani Dyrektor, oburzenie wywołał sam fakt zmiany decyzji oraz okres powierzenia stanowiska. Przepisy pozwalają na wybranie okresu 10 miesięcy lub właśnie 5 lat. Wybrany został ten drugi okres i to przy nierozstrzygniętym konkursie budzi zdziwienie środowisk społeczności „dwójki”.

Osoba nowo powołanej dyrektor nie wzbudziła pozytywnej opinii wśród środowisk, które miały ją zaopiniować. Zarówno działające w szkole związki zawodowe jak i Rada Rodziców oraz środowisko nauczycielskie nie wyraziły pozytywnej opinii o zamiarze powierzenia przez Burmistrza stanowiska dyrektora pani Otfinowskiej. W upublicznionej opinii Międzyzakładowej Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność” czytamy:

Międzyzakładowa Komisja Oświaty NSZZ „Solidarność” w Myślenicach negatywnie opiniuje zamiar powierzenia przez Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach na okres 5 lat pani Justynie Otfinowskiej.

Pragniemy ponadto podkreślić, że nie jest nam znane żadne uzasadnienie przedmiotowej decyzji

W identycznym tonie brzmi opinia drugiego związku zawodowego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W dużo ostrzej swoją opinię wyraziła Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2, w odpowiedzi do Burmistrza rodzice przedstawiają swoje obawy o dalsze losy tej placówki oświatowej po zmianie na stanowisku dyrektora. Jak czytamy w piśmie

Istnieje bowiem duża obawa ze strony rodziców, że nie będzie zachowany dotychczasowy model zarządzania szkołą. Wizja zarządzania szkołą przedstawiona przez panią Otwinowską (a w zasadzie jej brak) stawia pod znakiem zapytania możliwość konstruktywnej współpracy dla dobra szkoły i przede wszystkim uczniów.

Rodzice w piśmie do Burmistrza podkreślają zasługi sprawującej stanowisko dyrektora pani Beaty Chrapek-Paciorek, podkreślają rozwój szkoły w okresie pełnienia przez nią funkcji dyrektora i dobrej współpracy na linii szkoła – rodzice.

Niestety opinie środowisk szkolnych i nauczycielskich nie wpłynęły na zmianę decyzji podjętej przez Burmistrza. W najbliższych dniach nowa pani dyrektor ma być zaprezentowana przedstawicielom rodziców z poszczególnych klas, a od wrześnie rozpocznie prace na powierzonym jej stanowisku.

Jak będzie układać się współpraca pomiędzy nauczycielami i rodzicami a nową panią dyrektor po tak nie udanym początku pokaże najbliższy okres. Jednak stawiając dobro szkoły i dobro uczniów na pierwszym miejscu społeczność szkolna ma nadzieję choć już znikomą na refleksje i zastanowienie się organu prowadzącego.

Dialog i rozmowy nie przyniosły spodziewanego rezultatu może presja społeczna pomoże w rozwiązaniu konfliktu w największej podstawówce gminnejpiszą do redakcji rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x