Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Na 22 kwietnia, na godzinę 21:37 czasu polskiego (19:37 UTC), zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7 w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Na orbitę trafi kolejne 60 satelitów należących do budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na terenie całego świata. Separacja satelitów jest planowana niecałe 15 minut po starcie.

Będzie to 84 start rakiety Falcon 9, co oznacza, że stanie się ona aktywną amerykańską rakietą z największą liczbą startów, niecałe dziesięć lat po dziewiczym locie, który odbył się w czerwcu 2010 roku. Obecny rekord należy do rakiety Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA).

Z Polski będzie można z dużym prawdopodobieństwem obserwować rakietę chwilę przed 22.00 bardzo nisko nad zachodnim horyzontem. Maksymalna wysokość nie przekroczy 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem w okolicach Oriona, czyli jednego z bardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów na nocnym niebie. Będzie można obserwować przemieszczający się punkt przez około 2 minuty. Trudno oszacować jaką jasność osiągnie obiekt.

Jeżeli pozwoli na to pogoda, prawdopodobnie częściowo widoczny powinien być przelot drugiego stopnia Falcona 9 oraz 60 satelitów Starlink tuż po separacji od rakiety, ok. 20-30 minut po starcie.

Test statyczny przed misją odbył się 17 kwietnia. Prognozy pogody dają 90% szans na korzystne warunki atmosferyczne w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie.

informacja SpaceX

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x