Stefan Patyk z honorowym wyróżnieniem w Małopolsce

76-letni Stefan Patyk ze Stróży został laureatem konkursu Poza-Stereotypem – Senior Roku. Odebrał honorowe wyróżnienie w konkursie dla seniorów, którzy aktywnie działają w regionie Małopolski.

W miniony poniedziałek odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, która została zorganizowana w Operze Krakowskiej. Stefan Patyk odebrał z rąk Wicemarszałka Wojciecha Kozaka honorowe wyróżnienie w konkursie „Poza Stereotypem – Senior Roku 2017.”

Organizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Ideą plebiscytu jest promowanie i nagradzanie aktywnych seniorów, którzy nie zwracając uwagi na upływający czas realizują własne pasje, kreują otaczającą rzeczywistość i swoją postawą łamią stereotypowe postrzeganie osób starszych. Plebiscyt prowadzony jest na terenie województwa małopolskiego i dotyczy osób w wieku emerytalnym (60+), które po zakończeniu aktywności zawodowej wciąż działają w środowisku lokalnym.

Kandydaturę Stefana Patyka zgłosiło Stowarzyszenie Sportownia z Poręby wskazując na działalność obywatelską i sportową laureata z ziemi myślenickiej.

Stefan do człowiek orkiestra. Sieciuje środowisko seniorów, aktywnie działa w kilku organizacjach pozarządowych. Jest ceniony w środowisku lokalnych działaczy, polityków i dziennikarzy . Jestem pełna podziwu dla jego zaangażowania w sprawy lokalne, aktywność obywatelską i sportową. To człowiek z wielkim sercem i wielką charyzmą.mówi Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia

Honorowe wyróżnienie w konkursie może otrzymać osoba, której wiek nie przeszkadza: być liderem społeczności lokalnej, aktywnie działać w organizacji pozarządowej, klubie seniora, uniwersytecie trzeciego wieku, grupie nieformalnej, bezinteresownie angażować się w pomoc innym, udowadniać, że warto działać z pasją.

Sylwetka laureata:

Stefan Patyk urodził się w 1942 roku w Krakowie. Przez ponad 40 lat pracował z studentami jako adiunkt, pełnił też funkcję dyrektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach swojej młodości organizował wycieczki górskie i jaskiniowe oraz rajdy dla studentów AGH. Przejechał capmerem pół Europy, poznając nowe miejsca i kultury. W 1998 roku przeprowadził się Stróży koło Myślenic. Po przejściu na emeryturę prowadzi zajęcia dla słuchaczy UTW w Myślenicach i aktywnie uczestniczy w olimpiadach pływackich dedykowanych seniorom. Pomimo posiadania II grupy inwalidzkiej (ruchowej) jeździ na nartach, pływa, gra w bule oraz w speed-ball. Oprócz działalności sportowej angażuje się w akcje prowadzone przez WOŚP oraz działa jako wolontariusz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Myślenicach. W 2017 roku powołuje do życia Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny.

Działania za które zostało przyznane wyróżnienie:

W 2017 roku Stefan Patyk powołuje Stowarzyszenie Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny. W ramach działalności klubu raz w miesiącu odbywają się otwarte prelekcje
i dyskusje na które zapraszani są specjaliści z różnych dziedzin życia społecznego. Każde z spotkań przyciąga wielu słuchaczy. W 2017 roku w myślenickim klubie wystąpiło 12 prelegentów z środowiska nauki, kultury, edukacji i polityki. Warto podkreślić, że wszyscy prelegenci prowadzą spotkania w klubie wolontariusze.

Początkiem 2017 roku Stefan Patyk jest inicjatorem założenia pierwszej w Polsce grupy sportowej w której seniorzy trenują rekreacyjnie speed-ball. Nawiązuje współpracę z Mistrzem Polski, który szkoli go zasad. Przez ponad pół roku Stefan angażuje środowisko myślenickiego UTW w rozwijanie nowego niszowego sportu. Jest także organizatorem pierwszych zawodów w speed-ballu w których wystąpili seniorzy. Na efekty jego działań nie trzeba czekać długo, bo w 2018 roku w speed-ball grają seniorzy w 6 województwach.

informacja Izabela Janczak-Bizoń

Polub tę informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL