STOP wycince drzew na myślenickim Rynku. Burmistrz zabiera głos

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Od kilku dni w internecie rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew która wynika z kolejnego etapu rewitalizacji Rynku w Myślenicach. W planie jest wycinka 29 drzew, to prawie połowa drzewostanu jaki jest obecnie na Rynku.

Mieszkańcy zaplanowali na dzień jutrzejszy (13 sierpnia) demonstracje,  aby wyrazić swój sprzeciw i nakłonić osoby podejmujące decyzję do zmiany planów. Planowana akcja ma odbyć się o godzinie 15.00 pod Tereską. Jednocześnie zainteresowani mieszkańcy podpisują internetową petycję do Burmistrza w sprawie drzew zaplanowanych do usunięcia. Dotychczas petycję podpisało już ponad 650 osób i liczba podpisów wzrasta z każdą chwilą.

Każdy z nas wie jak ważnym elementem ekosystemu jest zieleń, a zieleń miejska jest kluczowym elementem wpływania na klimat miejski. Obniżanie temperatury otoczenia przez absorpcję promieniowania cieplnego oraz tworzenie naturalnego cienia jest zadaniem drzew. Nie możemy się zgodzić by i tak niewielka ilość zieleni z Rynku znikła i została zastąpiona przez “coś” co raczej przypomina krzewy niż okazała i spełniające swoją rolę drzewa. oświadcza zaangażowany w protest mieszkaniec Myślenic.

W tej sprawie napisaliśmy dziś mail do Burmistrza z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie protestu mieszkańców.
Na naszą prośbę, Burmistrz przesłał oświadczenie jakie cytujemy poniżej:

Drodzy mieszkańcy,

Każda ingerencja człowieka w przyrodę, nawet jeśli jest podyktowana inwestycjami publicznymi poprawiającymi jakość życia czy estetykę miejsc publicznych, musi być konsultowana z mieszkańcami oraz wyczerpująco i racjonalnie uzasadniona.

W mojej ocenie, postępowanie mojego poprzednika Macieja Ostrowskiego w sprawie rewitalizacji myślenickiego rynku dalekie było od spełnienia tych wymogów. Projekt przebudowy nie był szeroko konsultowany z mieszkańcami gminy stąd dzisiaj tyle emocji wywołuje sprawa rewitalizacji rynku.

Niestety czas na konsultacje i zmiany w projekcie bezpowrotnie minął. Inwestycja, na którą gmina otrzymała unijną dotację jest już na takim etapie, że nie jest możliwa żadna korekta, a każda większa ingerencja w projekt grozi utratą przyznanej dotacji.

Dostrzegając i rozumiejąc postulaty podnoszone przez mieszkańców podjąłem decyzję o tym, aby przenieść w inne miejsce drzewa i krzewy przeznaczone do wycinki. W ich miejsce pojawią się nowe, które będą ozdabiać otoczenie rynku. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że w ramach rewitalizacji pojawi się dodatkowo 29 drzew, które staną się zieloną enklawą na nowej płycie myślenickiego rynku.

Z wyrazami szacunku

Jarosław Szlachetka

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice

Zachęcamy do dyskusji na forum : STOP wycince drzew na myślenickim Rynku.

 

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x