Strażacy z Myślenic dołączyli się do akcji oddawania osocza od ozdrowieńców COVID-19

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W ramach „Ogólnopolskiego programu pobierania osocza od ozdrowieńców” Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zwracało się do osób, które przebyły Covid-19 o oddawanie osocza.

Na ten apel odpowiedzieli strażacy Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach, którzy po przeprowadzeniu konsultacji, dokładnych badań i testów zostali zakwalifikowani do pobrania osocza.

Funkcjonariusze dali przykład, że nie tylko potrafią ratować poszkodowanych podczas pożarów, wypadków ale również gdy zachodzi potrzeba w tym trudnym okresie epidemii są w stanie pomagać osobom chorym. informuje bryg. Roman Ajchler z PSP Myślenice.

Osocze uzyskane z krwi osób wyleczonych z infekcji SARS-CoV-2 zawiera przeciwciała, które aktywują odpowiedź immunologiczną skierowaną przeciw wirusowi i mają zdolność dezaktywacji tego patogenu. Immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców mogą zarówno zwiększyć odporność, jak i zmniejszyć nasilenie symptomów infekcji u pacjentów już zakażonych.

Podanie osocza ozdrowieńców pacjentom z ciężkim przebiegiem COVID-19 wydaje się być dla nich szansą na szybszy powrót do zdrowia. Według obecnie dostępnych danych jeden wyleczony pacjent może być dawcą osoczą dla 1–3 zakażonych.

Zdjęcie – TVP3 Kraków
informacja PSP Myślenice – bryg. Roman Ajchler
0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x