Sułkowice na szlaku pomnika Jana III Sobieskiego w drodze na Kahlenberg

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Sułkowice stały się kolejnym miejscem na mapie Polski gdzie zawitał pomnik Jana III Sobieskiego, który pierwotnie miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu z okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

Kamień węgielny pod budowę monumentu został wmurowany w 2012 roku, w 330. rocznicę bitwy. Sam pomnik został odlany w Gliwicach i miał trafić do stolicy Austrii i tam stanąć na przygotowanym już cokole na wzgórzu Kahlenberg, skąd król Polski dowodził w zwycięskiej potyczce z armią Imperium Osmańskiego. Datą odsłonięcia pomnika miała być 330 rocznica odsieczy wiedeńskiej.

Niestety po zmianie władz Wiednia strona austriacka wstrzymała projekt, który jak mają nadzieję inicjatorzy budowy pomnika zakończy się jednak pomyślnie.

Wciąż wierzymy, że dotychczasowe dobre stosunki między Polską i Austrią oraz dobra współpraca między stronami wiedeńską i krakowską zostaną jednak podtrzymane i że strona wiedeńska raz jeszcze przeanalizuje wcześniejsze porozumienia i umowy oraz uwzględni stan faktyczny zaawansowania naszej inicjatywy i przystanie na posadowienie gotowego już pomnika, który właśnie uroczyście prezentowany jest w Sułkowicach.mówił Piotr Zapart Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu.

W uroczystości honorową wartę przy pomniku pełnili przedstawiciele Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej. Ze stron władz gminy w uroczystości uczestniczył burmistrz Gminy Sułkowice Artur Grabczyk, a także wicestarosta Powiatu Myślenickiego Rafal Kudas i radny Województwa Małopolskiego Robert Bylica. Obecni byli mieszkańcy i fundatorzy pomnika, których uhonorowano pamiątkowymi medalami.

Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta „Sygnał” z Radziszowa, która odegrała hymn Polski i na zakończenie przedstawiła mini koncert pieśni patriotycznych.

Pomnik pozostanie do jutra w Sułkowicach i jest to znakomita okazja by zobaczyć go w pełnej okazałości. Pomnik przedstawia króla Jana III Sobieskiego na koniu, z buławą w ręku, którą wskazuje kierunek natarcia.

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x