Święto Flotylli Pińskiej w Dobczycach

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Kolejne święto Flotylli Pińskiej w Dobczycach zakończone. Historia kultywowana przez zapaleńców i pasjonatów ze Stowarzyszenia Konstruktorzy Marzeń kolejny raz organizującego obchody święta tej formacji wojskowej.

Flotylla Pińska powstała 19 kwietnia 1919 roku, gdy gen. Antoni Lisowski zgodził się, aby Jan Giedroyć stworzył, z trzech motorówek Lech, Lisowczyk i Lizdejko, w Pińsku patrol rozpoznawczy. W połowie 1919 roku oddział ten wziął udział w starciach z flotą bolszewicką pod Mostami Wolańskimi i pod Horodyszczem, gdzie 3 lipca 1919 roku trzy łodzie motorowe przeprowadziły rajd rzeką Jasiołdą.

Zorganizowana międzynarodowa konferencja naukowa zgromadziła w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym gości z Polski, Białorusi i Rosji. Prelegenci opowiadali o swoich zainteresowaniach i historii którą chciano w ten sposób przybliżyć i odświeżyć. Na wstępie konferencji wręczono pamiątkowe statuetki dla osób związanych i pomagających w organizacji tych imprez na przestrzeni lat.

Na błoniach oraz w budynku Dobczyckiego RCOS odbywały się pokazy grup rekonstrukcyjnych z Polski i Białorusi. Na uroczystościach spotkać można było również grupę młodzieży z Polskiej Macierzy Szkolnej w Pińsku.

W ramach Święta Flotylli Pińskiej organizowanego przez stowarzyszenie Konstruktorzy Marzeń, można było obejrzeć wystawę modeli nie tylko związanych z wojskiem i flotą wykonanych przy pomocy klocków Cobi.

Jednocześnie w tym samym miejscu odbywała się giełda kolekcjonerów, która znakomicie komponowała się z odbywającym się równolegle świętem Flotylli Pińskiej w Dobczycach. Na stołach swoje kolekcje prezentowali pasjonaci, którzy z chęcią opowiadali o militariach, odznaczeniach i znakach wojskowych czy nawet o starych lampach i innych ciekawych eksponatach.

Podczas imprezy można było również zakupić modele do samodzielnej budowy, które mogły być zaczątkiem do kolekcji jaką później można prezentować podczas takich wydarzeń.

 

Powiązane wiadomości

komentuj wpis