Trwa szacowanie szkód jakie wyrządziła woda w powiecie. W Raciechowicach niebawem pierwsze wypłaty zasiłków

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Nadal trwa walka z żywiołem jaki nawiedził południe Polski w miniony weekend. Powiat myślenicki jest jednym z trzech powiatów jakie najdotkliwiej odczuły niszczącą siłę wody. Trwa szacownie szkód w poszczególnych gminach powiatu oraz w infrastrukturze jaką zarządza Starostwo Powiatowe.

W wyniku nawałnicy najbardziej ucierpiały gminy: Raciechowice, Pcim i Wiśniowa. W tych gminach zniszczeniu uległy drogi zarówno gminne jak i powiatowe, gospodarstwa domowe. Wiele budynków zostało podlanych a dojazdy do nich nadal są utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Tak wygląda droga do czterech domów (zdjęcia poniżej artykułu), w Kobielniku, jesteśmy odcięci od świata, w domach znajdują się starsze osoby i dzieci.pisze do nas jeden z mieszkańców Kobielnika.

Starosta Myślenicki, w nocy z soboty na niedzielę wprowadził najpierw stan pogotowia przeciwpowodziowego, a o 5:30 stan alarmowy na terenie powiatu myślenickiego.

W niedzielę w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego, w którym uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, była Premier Beata Szydło oraz Wojewoda Piotr Ćwik,a z ramienia powiatu w naradzie uczestniczył Starosta Józef Tomal, który przestawiał sytuacje w powiecie zwracając szczególna uwagę na poważne straty na drogach powiatowych, które wystąpiły przede wszystkim w Gminach Pcim Raciechowice oraz Gminie Wiśniowa. To właśnie te gminy odwiedził Prezydent Andrzej Duda wieczorem w niedzielę.

Starty na drogach powiatowych już szacowane są od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych, a niestety zapowiadane są kolejne opady. W Pcimiu, w wyniku uszkodzenia mostu na Suszance, od świata odcięta została Mała Sucha i 200 mieszkańców. Uszkodzona została droga na Kudłacze. W Węglówce, w kierunku na Kasinę Wielką, uszkodzona została droga na czterech odcinkach. Trudna sytuacja była również w Gruszowie, gdzie wylała rzeka Sawa i uszkodzeniu uległ most.

Obecnie trudno jest szacować straty ponieważ na noc zapowiadane są kolejne opady, jednak już wiadomo, że wyniosą one na pewno kilkanaście milionów złotych. Liczę w tej sprawie ma pomoc rządu.mówił starosta Józef Tomal podczas wczorajszej wizyty prezydenta Dudy w powiecie.

Podczas wizyty obecni byli również była premier Beata Szydło oraz Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Wojewoda Piotr Ćwik.

Już dziś o godzinie 10.00 do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynął wniosek gminy Raciechowice o zasiłki do 6 tys. złotych dla poszkodowanych wskutek ostatnich ulew. Wójt gminy zawnioskował o 300 tys. złotych dla 50 gospodarstw, które ucierpiały.

Te środki już przekazaliśmy na rachunek gminy. piszą urzędnicy Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x