Trzemeśnia – wysepka z przejściem dla pieszych na drodze w kierunku Zasani

Czytelnicy alarmują nas od pewnego czasu i proszą by poruszyć temat remontowanej drogi powiatowej na odcinku Trzemeśnia – Zasań. Szczególnie chodzi o powstałą wysepkę powyżej sklepu Hitpol. Wysepka ma na celu utworzenie bezpiecznego przejścia dla pieszych co oczywiście jest godne pochwały. Niestety wybór lokalizacji w którym powstało przejście dla pieszych, zdaniem naszych czytelników nie należy do dobrze przemyślanych.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę na to iż jest tam wzniesienie które utrudnia widoczność pieszych, a zarazem obawiają się warunków zimowych.

Przy niewielkim oblodzeniu drogi kierowcy będą mieli problemy z hamowaniem przed przejściem jadąc z góry od strony Zasani. Takie manewry spowodują zagrożenie bezpieczeństwa pieszych na przejście a zarazem powstała wysepka będzie miejscem gdzie lądować będą samochody które wpadną w poślizg redukując prędkość przed przejściem.informuje mieszkaniec Trzemeśni

Problem będzie z większymi samochodami czy autobusami które będą zatrzymywać się przed przejściem w zimie. Już kierowcy mieli problemy z wysepką podczas mgły gdyż jej nie widać przy poruszających się samochodach z góry.

Mieszkańcy którzy piszą do naszej redakcji dziwią się iż takie przejście nie powstało na odcinku drogi w kierunku Drogini.

Jednocześnie jak informują mieszkańcy okolicznych domów już kilkukrotnie dochodziło w okolicach wysepki do niebezpiecznych sytuacji drogowych czego dowodem są ślady opon samochodowych na bokach wysepki oraz wyginane znaki umieszczone na końcach wysepki.

Pytania jakie przesłali do nas nasi czytelnicy skierowaliśmy w rozmowie do Zarządu Dróg Powiatowych, gdzie otrzymaliśmy wyczerpujące informacje, które pokazują iż powstanie w tym właśnie miejscu przejścia dla pieszych jest wynikiem konsultacji z mieszkańcami Trzemeśni podczas wiejskiego zebrania, na którym wnioskowano o powstanie bezpiecznego przejścia dla pieszych oraz stworzenie progów zwalniających w jego okolicy.

Powstanie progów zwalniających według dzisiejszych analiz i rozwiązań komunikacyjnych nie jest dobrym rozwiązaniem, w zamian tego stosuje się właśnie “wysepki” jako elementu uspokojenia ruchu drogowego, oraz jako element mający chronić najbardziej na niebezpieczeństwo narażonych pieszych. Stworzenie dwuelementowego przejście na drodze o sporym nasileniu ruchu w obu kierunkach powoduje że pieszy może bezpiecznie etapowo przemieścić się na drugą stronę jezdni.odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych

Inwestycje na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze zakończona i z informacji jakie uzyskaliśmy w Zarządzie Dróg Powiatowych wynika że postaną tam zarówno znaki pionowe jak i poziome ostrzegające o przejściu dla pieszych, a widoczność powstającego przejścia jest według przepisów wystarczająca i wynosi około 100 m (wymagane przepisami jest 60m).

Problemem jaki poruszyliśmy w rozmowie jest również obawa mieszkańców o okres jesienno-zimowy i niebezpieczeństwo jakie niesie z sobą gołoledź czy śliska nawierzchnia. Jak zapewnia Zarząd Dróg Powiatowych w tym miejscu jezdnia jest w miarę możliwości utrzymywana z bardzo dobrej przejezdności i są dokładane zawsze starania by była “czarna i bezpieczna”.

Jednocześnie należy podkreślić, iż zamierzeniem powstania takiego przejścia jest zadbanie o najbardziej bezbronnych uczestników ruchu jakimi są piesi, a rolą kierowców jest przestrzeganie przepisów kodeksu drogowego, a niedogodności czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego mają tylko poprawić bezpieczeństwo na drodze i wymusić na kierowcach większa uwagę i rozwagę w poruszaniu się na jezdniach.

Każde nowe rozwiązanie jest kontrowersyjne i ma swoich zwolenników i przeciwników. czas pokaże czy takie rozwiązanie w tym miejscu właśnie było dobrym i miejmy nadzieję że nie będzie ono powodować komplikacji drogowych czy niebezpieczeństwa z powstałego przejścia, lecz tutaj wiele zależy nie tylko od konkretnego rozwiązania ale i od samych kierowców.

 


A tak wygląda wysepka po kilku godzinach po naszym artykule – dziękujemy za szybką reakcję !

Polub tą informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL