URE zatwierdził nowe stawki. Potężny wzrost ceny gazu oraz prądu

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Rachunki gospodarstw domowych pójdą w górę średnio o około 54 proc.

Jak podaje URE, dla statystycznego odbiorcy zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza kwotowy wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie netto. Jeśli odbiorcy, używają gazu także do podgrzania wody, płatność wrośnie o 54 proc., czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, czyli ogrzewających gazem domy, zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej (przewidywany wzrost płatności o 58 proc.).

Jak wynika z komunikatu regulatora, podwyżki mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby nie wprowadzenie nowych przepisów, minimalizujących wzrost cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Nowe przepisy pozwalają ograniczyć skalę podwyżki ceny gazu poprzez przeniesienie części kosztów jego zakupu na trzy kolejne lata, a nie jak dotychczas – uwzględnić całość tych kosztów wyłącznie w aktualnie kalkulowanej taryfie.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził również taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Rachunki za prąd wzrosną średnio o 24 procent. To około 21 złotych miesięcznie.

Powiązane wiadomości

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content