Uwaga na oszustwa ,,NA OLX”. Mieszkaniec powiatu myślenickiego stracił niemal 10 tys. zł

Cyberprzestępcy nie próżnują. Bardzo popularne stało się oszustwo związane z platformą OLX i popularnym komunikatorem. Chwila nieuwagi może skończyć się tym, że przestępcy wyłudzą dane naszej karty płatniczej. Tylko w miniony weekend mieszkańcy powiatu myślenickiego stracili w ten sposób kilkanaście tysięcy złotych.

Oszuści komunikują się za pośrednictwem komunikatora telefonicznego. Najpierw rozmowa przebiega zwyczajnie, jednak potem fałszywy kupujący wysyła sprzedawcy link, który przekierowuje go na witrynę udającą tę OLX. Ma to być element finalizacji transakcji. Sprzedawca jest namawiany na podanie danych z karty płatniczej na którą mają niby zostać przelane środki ze sprzedaży, lub zalogowania się do banku. To oczywiście oszustwo, a podanie danych skutkuje wyczyszczeniem konta.

Apelujemy o dokładne czytanie SMS-ów przychodzących z banku. Zazwyczaj bank prosi nas o potwierdzenie transakcji. Oszukani przyznają, że nie czytali dokładnie wiadomości z banku, tylko celem szybkiej realizacji przelewu od razu podali kod wysłany w wiadomości.

Na screenach możecie zobaczyć przebieg takiej rozmowy. Pamiętajcie więc, by nie klikać w udostępniane przez nieznajomych linki, a jeśli już się tak zdarzy, to dokładnie je sprawdzać przed podawaniem jakichkolwiek danych.

informacja KPP Myślenice

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content