VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej

VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej

Już ósmy raz w Wiśniowej odbył się Konkurs Dziadów Śmiguśnych. To zwyczaj ludowy związany ze Świętem Wielkanocy. Występuje na terenie południowej Małopolski, a w powiecie myślenickim tradycję kultywuje Wiśniowa. Według zapisów tradycyjne dziady śmiguśne to czas kiedy każdego roku kawalerowie, przywdziewają własnoręcznie tworzone słomiane stroje i organizują świąteczny pochód. W dzisiejszych czasach nie tylko słomiane ale bardziej współczesne przebrania składają się na korowód i konkurs dziadów.

Wygląd dziadów miał szczególne znaczenie symboliczne. Maska odnosiła się do pozaludzkiej przynależności. W zwierzęcej sierści jak i słomie ukrywa się symbolika płodności. Przyodziani w ten sposób ludzie nabierają cech roślinnych jak i zwierzęcych. “Dziady” były powszechnym określeniem na wędrownych żebraków. Wierzono, że posiadają zdolność łączenia świata żywych i umarłych.

Niestety zimowa, a nie wiosenna pogoda sprawiła że dziady nie mogły z całą swoją radością podtrzymać również tradycji śmigusa dyngusa.

 

 

 

VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej VIII Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych w Wiśniowej

Polub tą informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub

Witaj !

JEŚLI NASZE MEDIA MAJĄ :

SŁYSZEĆ , WIDZIEĆ , MÓWIĆ

MUSIMY MIEĆ NA TO PIENIĄDZE – WIĘC

WESPRZYJ KMY.PL