W Dobczycach zwierzęta będą czipowane na koszt gminy pod warunkiem zaszczepienia przeciw wściekliźnie

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Gmina Dobczyce zdecydowała się na czipowanie zwierząt w ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy. Urząd podpisał stosowną umowę o współpracy z Safe-Animal, która jest dysponentem międzynarodowej bazy danych o znakowanych zwierzątach. W bazie tej przechowywane są dane opiekunów psów i kotów, którzy zdecydowanli się na znakowanie swoich czworonogów.

Bardzo często możemy zobaczyć ogłoszenia w sieci o zagubionych zwierzątach, które zgubiły się opiekunom. Właściwa rejestracja i oznaczenie zwierzęcia może pomóc w odnalezieniu domu w razie znalezienia zabłąkanego psa czy kota. Oznaczenie czworonoga jest również warunkiem wyjazdu zagranicę ze swoim pupilem, gdyż taka adnotacja musi znajdować się z dokumencie zezwalającycm na przekroczenie granicy przez zwierzę.

Średnio od 1 do 3 razy w ciągu swojego życia, zwierzę gubi się swojemu właścicielowi. Według przeprowadzonych badań, tylko około 17% zagubionych psów i 2% zagubionych kotów odnajduje drogę powrotną do domu. piszą eksperci z Safe-Animal.

W ramach planowanych działań w Gminie Dobczyce przewidziane jest znakowanie bezpańskich psów przyjmowanych do schroniska (obligatoryjnie na podstawie podpisanej umowy ze Schroniskiem) oraz znakowanie zwierząt właścicieli, którzy są mieszkańcami Gminy. Gmina również w ramach realizacji planu znakowania zwierząt, będzie prowadzić akcję bezpłatnego znakowania psów i kotów przez wszczepienie pod skórę elektronicznego mikroprocesora jak również sprawować będzie nadzór nad wprowadzaniem danych do bazy danych zwierząt oznakowanych Safe-Animal.

Ponadto prowadzona będzie akcja edukacyjno–informacyjna o elektronicznym znakowaniu zwierząt. Warunkiem skorzystania z zabiegu znakowania zwierząt na koszt Gminy jest dopełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.

Lekarze weterynarii na całym świecie stosują mikroczipy do identyfikacji zwierząt i proces ten jest bardzo bezpieczny. Mikroczip wykonany jest z obojętnego szkła typu BIO-GLAS, substancji biologicznie obojętnej, co oznacza że ​​nie powoduje reakcji alergicznej. Ponadto niektóre mikroczipy dodatkowo wyposażone się w substancję antymigracyjną. Zapewnia ona to, że mikroczip pozostaje w miejscu iniekcji. Wszechstronne testy i długotrwałe stosowanie wykazały że jest to trwała i bezpieczna metoda identyfikacji zwierząt.

informacja Gmina Dobczyce
0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x