W Wiśniowej oddano 5,4 litra krwi, to kolejna akcja krwiodawstwa w tej gminie

13 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej odbyła się akcja oddawania krwi przez mieszkańców naszej gminy. Akcja została zorganizowana dzięki współpracy pracowników Urzędu Gminy Wiśniowa oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Myślenicach.

W ramach akcji chętnych do oddania krwi zarejestrowało się 14 osób, a krew oddało 12 osób, co pozwoliło uzyskać 5,4 litrów krwi.

Przypominamy, że krew pełną można pobierać nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi pobraniami nie może być krótsza niż 2 miesiące. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi (tzw. 1 jednostkę krwi).
Od 21 stycznia 2021 roku do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego każdemu kto odda krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddali krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym.

Przypominamy również, że wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew i jej składniki, mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dają podatnikowi, który oddał honorowo krew, prawo odliczenia wartości tej krwi od dochodu, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 oraz PIT-37. Z ulgi tej może również skorzystać podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych a więc w zeznaniu PIT-28, poprzez pomniejszenie swojego przychodu o wartość oddanej honorowo krwi. Konieczne jest dołączenie do zeznania załącznika PIT/O, w którym to wykazuje się kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego (RCKiK).

Więcej szczegółów o przywilejach dla Honorowych Dawców krwi można znaleźć tutaj: https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk

Dziękujemy Mieszkańcom za udział. Bez Was i Waszej bezinteresowności, niemożliwe byłyby operacje ratujące życie i zdrowie.piszą organizatorzy akcji w mediach społecznościowych.
informacja: Gmina Wiśniowa

Powiązane wiadomości

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content