KBW GIODO wybory

Wątpliwe transmisje z komisji wyborczych podczas najbliższych wyborów

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zwróciła się do GIODO o pilną opinię ws. zapisów Kodeksu wyborczego nakładających obowiązek transmisji prac obwodowych komisji wyborczych. Nie wyklucza przy tym konieczności zmiany przepisów.

Jak podkreśliła szefowa KBW w piśmie skierowanym do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Edyty Bielak-Jomaa, Państwowa Komisja Wyborcza wyraża wątpliwość, czy przepisy nie naruszają unijnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO).

Z upoważnienia Państwowej Komisji Wyborczej zwracam się z prośbą o opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, co do możliwości realizacji przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (…), dotyczących transmisji prac obwodowych komisji wyborczych” – zaapelowała szefowa KBW.

W odpowiedzi na pytanie szefowej Krajowego Biura Wyborczego, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wyjaśnia, iż przeprowadzenie transmisji podczas wyborów zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych w praktyce może okazać się niemożliwe. W opinii GIODO podczas wyborów nie powinno dochodzić do transmisji (lub rejestracji) umieszczania przez wyborcę karty do głosowania w urnie.

W ocenie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Edyty Bielak-Jomaa, transmisja lub rejestracja dźwięku i obrazu z lokalu wyborczego w dniu głosowania “może prowadzić do ingerencji w prywatność osób oddających głosy, jak i naruszać tę prywatność“.

Bielak-Jomaa zwróciła uwagę, że w trakcie transmisji prezentowany będzie wizerunek wyborców, a także zachowania osób biorących udział w głosowaniu. Transmisje mają też skutkować ujawnianiem miejsca zamieszkania – lub miejsca pobytu w czasie głosowania – osób oddających głosy.

informacja PAP

Powiązane wiadomości

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content