Weekend w Wiedniu z Polish Art Philharmonic

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dwa wspaniałe koncerty wybrzmiały przy wypełnionej po brzegi „Złotej Sali” wiedeńskiego Musikverein w wykonaniu wywodzącej się z Myślenic Orkiestry Polish Art Philharmonic pod batutą Maestro Michaela Maciaszczyka w podwójnej roli dyrygenta i solisty oraz solistki Anny Marii Staśkiewicz.

W dniach 14 i 16 grudnia wiedeńska publiczność miała okazję wysłuchać różnorodnego repertuaru w wykonaniu polskich artystów. Były to zarówno symfoniczne jaki i kameralne kompozycje, a należały do nich:

• Arcangelo Corelli Concerto grosso g-moll, op. 6/8, „Na Boże Narodzenie“
• Antonio Vivaldi – Cztery pory roku
• Henryk Wieniawski – Koncert skrzypcowy d-moll nr 2 op. 22,
• Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia g-moll, KV 550
• Antonio Vivaldi – Cztery pory roku
• Ludwig van Beethoven -Symfonia nr. 5 c-moll, op. 67.

Koncerty zostały zorganizowane w ramach projektu pod nazwą: „Gala Symfoniczno-Kameralna – Koncerty Polish Art Philharmonic w Musikverein”, którego organizatorem było Myślenickie Stowarzyszenie Artystów Muzyków, przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie oraz Instytutem Polskim w Wiedniu.

Koncerty odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego, a Komitet Organizacyjny tworzył Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice – Jarosław Szlachetka. Wśród publiczności zasiadali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z Polski, Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, przedstawiciele świata biznesu oraz sympatycy Orkiestry.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyły koncerty skrzypcowe. Wykonanie dzieła polskiego kompozytora Henryka Wieniawskiego nawiązywało do koncertu wykonywanego przez orkiestrę w Wiedniu w listopadzie 2016 roku, który również miał na celu promowanie polskiej muzyki. Oorkiestra wykonała wtedy „Koncert skrzypcowy A-dur” Mieczysława Karłowicza z solistą Januszem Wawrowskimrelacjonuje Łukasz Antkiewicz z Polish Art. Philharmonic.

Wykonanie „Koncertu skrzypcowego d moll” Henryka Wieniawskiego w kreacji Anny Marii Staśkiewicz – laureatki III nagrody w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego (2006r.) było wynikiem wcześniejszych działań w promowaniu polskiej kultury narodowej w Europie oraz nawiązywało do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Już wcześniej Orkiestra Polish Art Philharmonic wraz z solistką Anną Marią Staśkiewicz wykonała w dniach 1 i 2 października 2018 r. „Koncert skrzypcowy A-dur” Mieczysława Karłowicza podczas dwóch koncertów w Hamburgu i Dreźnie promując dzieła kompozytorów polskich w ramach zadania „Podróże symfoniczne z Karłowiczem”, które sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021 oraz w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”dodaje Łukasz Antkiewicz.

Kompozycja Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku” w kreacji artystycznej Michaela Maciaszczyka nawiązywała do doświadczeń Orkiestry i solisty w promowaniu, wykonywaniu i kreowaniu tego dzieła zarówno na scenie artystycznej regionu, jak i arenie międzynarodowej. Wykonywane koncerty zaowocowały poszukiwaniem oryginalnych środków ekspresji artystycznej oraz koncentrowały się na poszukiwaniu nowych wartości, co przyniosło wymierny efekt w nagraniu i wydaniu płyty CD przez Polish Art Philharmonic z Maestro Michaelem Maciaszczykiem.

Koncerty w Wiedniu zakończyły się wielkim sukcesem, a ponad dwutysięczna publiczność burzliwymi owacjami nagrodziła artystów, czego świadectwem były kilkukrotne bisy, a wśród nich nagrodzony wielkimi brawami utwór Tomasza Kisewettera „Kujawiak z Oberkiem”. W kuluarach po koncercie podczas gratulacji ze strony Polonii padło pytanie dotyczące pochodzenia orkiestry i miasta Myślenice. Konkluzja była następująca: Myślenice wyróżniają się tym na mapie Polski, iż pochodzi z nich orkiestra, która od 2016 roku regularnie wykonuje koncerty w wiedeńskim Musikverein w ramach prestiżowego cyklu abonamentowego „Musik der Meister”słyszymy od członków myślenickiej orkiestry Polsih Art. Philharmonic.

Dwa koncerty świąteczne i to jakie „Standing ovation” w wiedeńskiej świątyni muzyki Musikverein. Wspaniali polscy muzycy. Wspaniała Polish Art Philharmonic. Brawo Maestro Michael Maciaszczyk. Cieszę się że Instytut Polski w Wiedniu mógł być partnerem tego wydarzenia. Reakcje publiczności bezcennepodsumował to niezwykłe wydarzenie Rafał Sobczak, Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu.
informacja UMiG Myślenice

Powiązane wiadomości

0 0 głosuj
Oceń artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x