Wernisaż wystawy mgFoto : #ffffff #000000

Piąta przeglądowa wystawa Myślenickiej Grupy Fotograficznej, nosi tytuł: #ffffff #000000. W czasach hegemonii koloru, kiedy co minutę do internetu, najbardziej chciwego na fotografię współczesnego medium, trafiają miliony zdjęć, grupa podejmuje wyzwanie cofnięcia się do źrodła – tematem podsumowującym kolejny rok działalności stowarzyszenia jest czerń i biel.

Dlaczego ktoś miałby fotografować w czerni i bieli świat, który jest przecież bezdyskusyjnie kolorowy? Czy jeśli kolorowa fotografia zostałaby wynaleziona przed czarno-białą, ktokolwiek chciałby robić zdjęcia w odcieniach szarości? Pyta Russel Miller, wielokrotnie nagradzany brytyjski dziennikarz i biograf.

Chciałby – zdaje się odpowiadać 15 autorów, biorących udział w ekspozycji. I choć wydaje się, że w 192 lata od powstania pierwszego trwałego zapisu („Widok z okna w Le Gras“ – Joseph Nicéphore Niépce 1826 r.) fotografia monochromatyczna na trwałe traci swój prymat, wystawa stanowi ciekawą konfrontację prac z zawężeniem pola koloru.

Decyzja o fotografowaniu w nowym porządku czerni i bieli, ciemności i jasności nie jest łatwa. To odstępstwo od realiów codzienności odbieramy jako modyfikację rzeczywistości – świata jaki znamy i widzimy. Jest czymś, czego trzeba się nauczyć. Warto.

Prezentując czarno-białą fotografię jej autor ma możliwość wprowadzenia odbiorcy w świat, który normalnie nie jest jego udziałem. Tu pojawia się pytanie o wciąż niesprecyzowaną rolę fotografa. Jaki jest jego punkt widzenia zza obiektywu aparatu? Obserwuje – aby zatrzymać chwilę w jej zastanym kształcie, czy odbija świat przez pryzmat własnych emocji, albo – idąc dalej swobodnie kreuje obraz uwalniając fotografowane fragmenty rzeczywistości od obowiązku realistycznego znaczenia. Czym jest sama fotografia? Można się spierać; jest dokumentem, świadectwem, ilustracją, od dziesięcioleci rozpiętą pomiędzy funkcją informacyjną po jednej i sztuką po drugiej stronie. Zawsze jest indywidualnym sądem o rzeczywistości.

Wystawa jest sumą doświadczeń grupy, ale przede wszystkim konfrontacją czasem bardzo odległych postaw i doświadczeń jej członków, prezentacją umiejętności i wrażliwości. Z pewnością tworzy niepowtarzalną narrację o naturze i człowieku.

informacja Natalia Nowacka, kurator wystawy

Polub tą informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Lub