Wielka Koniunkcja jako gwiazdka wigilijna. W tym roku dwie planet dają sygnał do rozpoczęcia wigilii

Już 21 grudnia, Jowisz i Saturn znajdą się najbliżej na niebie od roku 1226 naszej ery. Zjawisko zwane Wielką Koniunkcją można oglądać już teraz – a także w wigilijny wieczór.

W dzień przesilenia zimowego, 21 grudnia, czyli w dzień astronomicznej zimy dwie największe planety Układu Słonecznego, Jowisz i Saturn znajdą się na niebie tak blisko, że gołym okiem będzie widać je jako jedną bardzo jasną gwiazdę. To pierwsze tak bliskie złączenie planet olbrzymów od około 800 lat. Zjawisko to nazwane zostało Wielką koniunkcją 2020 roku.

W czasie koniunkcji planety będą w odległości zaledwie 0,1 stopnia kątowego, dlatego gołym okiem nie będzie można rozdzielić tych obiektów i wielu z nas zobaczy je jako jeden jasno świecący punkt na niebie. To niezwykle rzadkie zjawisko i warto w ten wieczór spojrzeć na wieczorne niebo. Kolejna Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna nastąpi w 2080 roku.

Aby zaobserwować to zjawisko Jowisza i Saturna szukajmy na wysokości około 20 stopni nad zachodnim horyzontem, zaraz po zachodzie Słońca. Niestety planety szybko schowają się za linię horyzontu więc tylko ten krótki czas pozwoli na obserwację. Obiekty te możemy w tym roku uznać za pierwszą gwiazdkę wigilijną, jeśli jednak spojrzymy w przeciwnym kierunku nieba to na wchodzie powinna już świecić Wega która powinna być również widoczna w wigilijny wieczór.

Zachęcamy serdecznie do obserwacji jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą na czyste niebo.

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

komentuj wpis

Skip to content