Działy tematyczne Nauka i Nowe Technologie 

Wielka opozycja Marsa – wydarzenie astronomiczne 2018 roku

Mars – czwarta planeta od Słońca, nazwana przez starożytnych Rzymian imieniem rzymskiego boga wojny. Orbita tej planety znajduje się 1,5 jednostki astronomicznej od Słońca, czyli średnio około 228 mln km. Okres obiegu Marsa wokół naszej gwiazdy centralnej trwa 687 dni ziemskich. Średnica Marsa zarówno równikowa jak i biegunowa jest prawie dwukrotnie mniejsza od średnicy Ziemi.

Średnica tarczy Marsa podczas wielkich opozycji oscyluje w granicach 24-26″. Jest to wystarczająca wartość by zaobserwować szczegóły powierzchni planety. Przy użyciu amatorskich teleskopów można zauważyć czapę polarną, oraz charakterystyczne pociemnienia na tarczy planety. Większe teleskopy dają możliwość obserwowania burzy pyłowych oraz pozwalają zaobserwować ruch planety wokół własnej osi. Podczas takich opozycji nawet w lornetce Mars przedstawia się już bardziej jako mała tarczka niż punkt.

W dniach 30-31 lipca dojdzie do wielkiej opozycji Czerwonej Planety. Osiągając odległość 57.6 milionów kilometrów od nas, znajdzie się najbliżej Ziemi od 2003 roku. Maksymalna średnica kątowa Marsa, to 24.3″. Już niewielki teleskop ukaże sporą ilość szczegółów. Niestety planeta będzie dość nisko nad horyzontem – będzie wznosił się na wysokość nie większą niż kilkanaście stopni. Następny taki przypadek będzie miał miejsce dopiero w 2035 roku.

Już rezerwujcie czas na Wielką Opozycję Marsa 2018.

Polub tą informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

Napisz komentarz

Lub