Wielki sukces Franka Szymuli w konkursie Narva Chopin Piano Competition w Estonii

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Franciszek Szymula to młody pianista, o którym coraz częściej słyszymy i który zdobywa regularnie laury konkursów w których uczestniczy. Na zakończonym wczoraj prestiżowym międzynarodowym konkursie pianistycznym Narva Chopin Piano Competition w Estonii mieszkaniec Myślenic zdobył II miejsce.

Specjaliści uważają, że Narva Chopin Piano Competition jest jednym z najtrudniejszych konkursów chopinowskich dla dzieci na świecie.
Historia konkursu sięga 1999 roku, kiedy to ambasador Polski w Estonii. Jakub Wolasiewicz podjął inicjatywę zorganizowania w Narvie pierwszego konkursu pianistycznego poświęconego twórczości wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina dla uczniów i studentów szkół muzycznych.

Międzynarodowa obsada rozgrywanego w Estonii konkursu ściąga tutaj młodych adeptów pianistyki nie tylko z Estoni ale i Tajwanu, Niemiec, Szwajcarii, Portugalii i oczywiście z Polski. Konkurs rozgrywany jest w trzech grupach wiekowych. Franek zakwalifikowany został do najmłodszej grupy uczestników do 12 lat. Kwalifikacje odbywają się na podstawie przesłanego materiału wideo. W Narwie w najmłodszej grupie, do której zakwalifikował się Franek odbyły się 2 etapy przesłuchań, po których do drugiego etapu przeszło 9 osób.

Program konkursowy jest ściśle określony, repertuar to utwory Chopina, ale również Bacha oraz jeden utwór współczesny twórców XX wiecznych z kraju uczestnika. Konkurs trwa 8 dni i towarzyszą mu liczne imprezy, wycieczki, koncerty i kursy master class z wybitnym, międzynarodowym gronem pianistów zasiadających w jury.

Franek wywalczył II miejsce w swojej grupie wiekowej i odebrał dyplom z rąk ambasadora Polski w Estonii i Ministra Kultury Estonii.

Dziś (16 lutego) w Filharmonii Tallińskiej czeka laureatów występ przed wielką i zacną publicznością, transmitować koncert będzie estońskie Klassikaraadio.

Franek Szymula jest obecnie uczniem 6. klasy myślenickiej Państwowej SZkoły Muzycznej I st. i 1. klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie im. W. Żeleńskiego. Nauczycielką Franka od tego roku szkolnego jest prof. Olg Łazarska.

 

0 0 głosuj
Oceń artykuł

Powiązane wiadomości

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

0
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie, proszę o komentarz.x
()
x