Wiśniowa: Jest szansa na uratowanie Bożnicy

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Wiśniowska drewniana synagoga z początku XX wieku jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Obiekt ten to jeden z nielicznych przykładów zachowanej żydowskiej architektury sakralnej w Polsce. Podczas II wojny światowej wnętrze synagogi zostało zdewastowane przez hitlerowców, ale sam budynek ocalał. Obecnie Bożnica stoi opuszczona i zrujnowana, a jest to prawdopodobnie jeden z nielicznych w Polsce takich obiektów.

Radni gminni rozważają możliwość przeniesienia zabytku, rozważanym miejscem jest skansen w Nowym Sączu. Gmina na obecną chwilę nie dysponuje środkami na remont, jak również na przeniesienie drewnianej synagogi.

Pojawiła się szansa na uratowanie zabytkowej świątyni. Fundacja Rozwoju Centrum Macierz Polonii złożyła gminie Wiśniowa propozycję odkupienia świątyni oraz wyremontowania obiektu całości ze środków własnych.

Zainteresowana odnowieniem fundacja przedstawiła program remontu Synagogi w Wiśniowej w Ministerstwie Kultury, które odniosło się pozytywnie do przedstawionych planów. Kolejnym etapem jest przedstawienie wizji remontu i planów co do funkcjonowania zabytku radnym gminnym. Okazja do tego ma być podczas sesji wrześniowej. Jeśli fundacji uda się zdobyć przychylność rady, będzie duża szansa na ocalenie tego unikalnego zabytku.

Czasu na podjęcie decyzji nie ma wiele gdyż Konserwator Zabytków domaga się od Gminy podjęcia działań i wykonania niezbędnych prac zabezpieczających budynek do końca października br.

Powiązane wiadomości

Dodaj komentarz

Proszę się zalogować aby komentować.
  Subskrybuj  
Powiadom o