Wybory parlamentarne 13 października. Krótki czas na kampanię i rejestrację komitetów

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W dniu wczorajszym Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory parlamentarne. Dniem kiedy będziemy wybierać parlamentarzystów kolejnej kadencji będzie 13 października. Kampania ruszy formalnie po opublikowaniu prezydenckiego postanowienia w Dzienniku Ustaw. Wtedy też podany będzie oficjalny kalendarz wyborczy.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym postanowienie podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i ogłasza w Dzienniku Ustaw najpóźniej w 5 dniu od dnia zarządzenia wyborów. Wynika z tego, że postanowienie powinno zostać opublikowane w tym tygodniu.

Chciałbym, żeby kampania była jak najkrótsza. Myślę, że Polacy, oczekują, żeby było jak najwięcej spokoju. Kampania wyborcza nie jest okresem spokoju, zawsze jest okresem ostrego starcia politycznego. Myślę, że Polacy chcą, żeby tego starcia było jak najmniej. W związku z czym termin możliwie jak najszybszy i wyznaczyłem datę na 13 październikaoświadczył Prezydent Andrzej Duda.

W związku z tak krótkim czasem jaki pozostał do dnia wyborów bardzo napięty staje się kalendarz wyborczy. Bowiem termin na rejestrację komitetów wyborczych upływa 24 sierpnia. Kodeks wyborczy wyznacza termin 50 dni przed datą wyborów na utworzenie komitetu wyborczego. Do tego dnia komitety wyborcze muszą zawiadomić PKW o ich powstaniu.

Kolejną ważną datą jest 3 września (40 dni przed wyborami), kiedy to zgodnie z Kodeksem Wyborczym, listę kandydatów zgłasza się do okręgowej komisji wyborczej najpóźniej do godziny 24:00. Komitet wyborczy może w każdym okręgu wyborczym zgłosić jedną listę kandydatów na posłów. Lista kandydatów powinna zostać poparta podpisami co najmniej 5000 wyborców, którzy stale zamieszkują w danym okręgu wyborczym.

Powiązane wiadomości

Dodaj komentarz

Proszę się zalogować aby komentować.
  Subskrybuj  
Powiadom o