Działy tematyczne Nauka i Nowe Technologie 

Wybuchające Gwiazdy Binarne Rozświetlą Niebo w 2022 roku

Gwiezdne zderzenia są zdumiewająco rzadkie, szczególnie dla nas, ludzi. Według naszych najlepszych szacunków takie zdarzenia występują tylko w naszej galaktyce (w gromadach kulistych) raz na 10 000 lat. Dopiero od niedawna, dzięki ciągłym ulepszeniom w zakresie oprzyrządowania i technologii, astronomowie byli w stanie zaobserwować takie fuzje.

Jak dotąd nikt nigdy nie był świadkiem tego zjawiska w działaniu – ale to może się wkrótce zmienić!

Według badań zespołu naukowców z Calvin College w Grand Rapids w stanie Michigan, system podwójnych gwiazd, które prawdopodobnie scalą się i eksplodują w 2022 roku. Jest to historyczne odkrycie, ponieważ pozwoli astronomom na obserwację gwiezdnej fuzji i wybuchu pierwszy raz w historii. Co więcej, twierdzą, że ta eksplozja będzie widoczna gołym okiem dla obserwatorów tu na Ziemi. Wyniki zostały przedstawione na 229. Spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS).

W prezentacji zatytułowanej “Precyzyjne przewidywanie połączenia gwiezdnego i wybuchu czerwonej nowiny” profesor Lawrence Molnar wraz z zespołem podzielił się wynikami, które wskazują, w jaki sposób ta para binarna połączy się za około sześć lat. Zdarzenie, jak twierdzą, spowoduje wybuch światła tak jaskrawy, że stanie się najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie.

Ten podwójny system gwiezdny, znany jako KIC 9832227, to ten, który prof. Molnar i jego współpracownicy – w tym studenci z Apache Point Observatory i Uniwersytetu w Wyoming – obserwowali od 2013 roku. Jego zainteresowanie gwiazdą zostało wzbudzone podczas konferencja w 2013 roku, kiedy Karen Kinemuchi (astronomowie z Apache Point Observatory) przedstawili wyniki dotyczące zmian jasności gwiazdy.

Doprowadziło to do pytań o naturę tego systemu gwiezdnego – konkretnie, czy był to pulsar czy para binarna. Po przeprowadzeniu własnych obserwacji za pomocą obserwatorium Calvin, prof. Molnar i jego współpracownicy doszli do wniosku, że gwiazda była binarną osobą kontaktową – klasą gwiazdy podwójnej, w której dwie gwiazdy są na tyle blisko, aby dzielić atmosferę. Przypomniało to podobne badania z przeszłości dotyczące innego systemu podwójnej gwiazdy znanego jako V1309 Scorpii.

Więcej o tym i podobnych zjawiskach w najbliższej audycji poświęconej astronomii w radio KMY.pl – zapraszamy

Polub tą informację i podziel się ze znajomymi.

Powiązane wiadomości

Napisz komentarz

Lub