Za nami “Noc Spadających Gwiazdy”. Zjawisko można było obserwować na Lubomirze

Sierpniowe noce to okres gdy można obserwować rój meteorów których radiant leży w gwiazdozbiorze Perseusza. Noc z 12 na 13 sierpnia to czas gdy tych zjawisk możemy obserwować najwięcej, gdyż wówczas przypada maksimum roju. W tym roku warunki do obserwacji były bardzo dobre, miłośnikom nocnego nieba nie przeszkadzał Księżyc, również pogoda dopisała.

Ponad sto osób w tym roku obserwowało to zjawisko w Obserwatorium Astronomicznym na Lubomirze (gm. Wiśniowa) gdzie astronomowie z obserwatorium przygotowali nie tylko miejsce do obserwacji “spadających gwiazd” ale również zgromadzeni na wspólnym podziwianiu nocnego nieba mogli zobaczyć obiekty jakie często prezentowane są podczas systematycznie organizowanych pokazów w wiśniowskim obserwatorium.

Osoby które odwiedziły w nocy szczyt Lubomira, mogły zobaczyć wiele spektakularnych meteorów, choć rój w tym roku nie należał do obfitych, za to w teleskopach wspaniale prezentowały się obiekty mgławicowe, a planety wyglądały wyśmienicie. Często dało się usłyszeć opinie, że Jowisz i Saturn wyglądały “jak z obrazka”.

Pracownicy obserwatorium dziękują za wspaniałą atmosferę i wspólne całonocne obserwacje i  już dziś zapraszają na kolejną “Noc Spadających Gwiazd” za rok.

Cieszymy się bardzo, że udało nam się zorganizować wspólne obserwacje i jednocześnie pokaz nocnego nieba, które na szczycie Lubomira wygląda zawsze wyśmienicie. Miło nam było w obserwatorium gościć miłośników nocnego nieba nie tylko z naszego powiatu, ale również osoby które przybyły na tę noc z różnych części Polski od Warszawy , przez Radom do Torunia. relacjonuje pracownik obserwatorium.

Dla tych którzy wczoraj nie obserwowali smug świetlnych jakie pozostawały na niebie po przelocie meteorów dobra wiadomość, kolejną próbę obserwacji można podjąć dzisiejszej nocy, podczas której można się spodziewać podobnej lub nawet większej liczby zjawisk.

Powiązane wiadomości

Skip to content