Zajęcia profilaktyczne mogą być ciekawe!

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Zwykle spotkania profilaktyczne kojarzą nam się z jedną formą – uczniowie siedzą i słuchają, a nauczyciel czy policjant przekazuje ważne informacje. Naprzeciw temu coraz częściej wychodzą wokaliści czy inne znane osoby. Starają się w ciekawszy sposób przedstawić program profilaktyczny ludziom młodym.

W ramach lekcji 24 października 2019 roku Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego odwiedził z taką formą profilaktyki były wokalista zespołu Dżem – Jacek Dewódzki wraz ze swoją obecną formacją Jacek Dewódzki Band. Jeżdżą oni po całej Polsce w ramach swojego projektu „Nałogi – droga donikąd” i opowiadają między innymi historię znanego kolegi – zmarłego wokalisty zespołu Dżem Ryszarda Riedla. Całej prelekcji towarzyszą piosenki wykonywane na żywo.

W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, z wyjątkiem klasy odbywającej praktyki. Większość z nich zna zespół i ich kultowe piosenki, takie jak na przykład „Wehikuł czasu” czy „Sen o Victorii”, przez co byli zainteresowani tym, co nasi goście mają do powiedzenia. Uważnie słuchali o tym, jakie zagrożenia i konsekwencje niesie ze sobą branie narkotyków, dopalaczy, a także nadmierne spożywanie alkoholu. Usłyszeli o czasem odpychających skutkach, jakie powoduje zażywanie amfetaminy. Wszystko to miało na celu uczulić ich, by nie szli za tłumem bądź modą, tylko by umieli odmówić i nie niszczyli swojego zdrowia, a nawet i życia. Wspomniano również o paru innych znanych osobach, takich jak na przykład wokalista zespołu Nirvana Kurt Cobain. Nasi goście zwrócili uwagę na to, że media niepotrzebnie popularyzują osoby, które są uzależnione.

Podobnie rok temu naszą szkołę odwiedził raper Anatom wraz ze swoim kolegą Bartkiem i programem „Przepis na sukces”. Opowiedzieli wtedy oni swoje historie, w których zawarli to, iż mimo że pochodzą ze środowisk, w których patologia była codziennością, oraz mimo wszelkich przeciwności losu, takich jak m.in. samotność, ucieczka z domu w młodym wieku, depresja i chęć samobójstwa –osiągnęli sukces. Ich prelekcja była także ich świadectwem wiary, historią o tym, w jaki sposób nawrócili się na drogę chrześcijańską. Jak mówią: „Gdy nie było nikogo przy mnie, Bóg ze mną zawsze był”. Bartek przebył długą drogę poprzez uzależnienia, poprawczak i samotność. Prowadzi swój fanpage na facebooku „Z buta do Maryi”, na którym opisywał swoją wędrówkę pieszą z Warszawy do Medjugorie. Jakub – jak mówi o sobie „zdolny leń” – już jako dziecko zaczynał swoją przygodę z rapem, jednakże zaprzepaścił szansę przez narkotyki, alkohol i imprezy. Na początku występował pod pseudonimem Baku. Po nawróceniu wrócił do rapu, zaczął swoją karierę jako Anatom. Teksty jego piosenek opisują przejścia, jakie doświadczył w życiu, a także przekazują, iż to Jezus pozwolił mu poukładać swoje życie i być tym, kim jest dziś.

Po wysłuchaniu historii o życiu naszych gości odsłuchaliśmy kilka utworów autorstwa Anatoma, takich jak „Infamia”, „Przepis na sukces” czy „ Ja wybieram Ciebie”. Na koniec każdy z uczniów mógł przybić piątkę z artystą, zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie czy nawet przytulić.

Myślę, że wiele osób się ze mną zgodzi, iż taki sposób prowadzenia prelekcji jest znacznie ciekawszy niż słuchanie samej teorii. Artyści mogą wykorzystywać rozpoznawalność w celu edukacji osób młodych, którzy zainteresowani ich twórczością chętnie ich wysłuchają, siedząc w ciszy i skupieniu. Takie spotkania pokazują również to, że nie jest ważne, z jakiego środowiska pochodzimy oraz jakie przeciwności rzuca nam los – zawsze możemy wyjść na prostą i stać się kimś lepszym. Wszystko zależy od tego, czy podejmiemy walkę.
Uczniowie byli pod wrażeniem obu występów i wypowiadali się bardzo pozytywnie na ich temat. Uznali też, że czekają na kolejne tego typu spotkania, które poza dostarczeniem rozrywki nauczą ich też czegoś o nich samych.

tekst Natalia Mleczek, uczennica kl. 3 technikum organizacji reklamy
Zdj. Paweł Biela

Powiązane wiadomości

Dodaj komentarz

Proszę się zalogować aby komentować.
  Subskrybuj  
Powiadom o