Zanieczyszczenie Bysinki w Myślenicach, próbki zostały przekazane do badania

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

W dniu 08.07.2019 o godzinie 13.20 do SKKP Państwowej Straży Pożarnej wpłynęło zgłoszenie o białym zabarwieniu wody w rzece Bysinka. Po przybyciu na miejsce zastępów straży stwierdzono wyciek z kanału burzowego niewielkiej ilości nieznanej, białej substancji.

W odległości ok. 30 m poniżej miejsca wycieku w korycie rzeki znaleziono martwe gołębie. Zabezpieczono miejsca zdarzenia, ograniczono przedostawania się substancji do cieku wodnego wykorzystując maty sorbcyjne, podjęto próbę ustalenia miejsca przedostania się substancji do kanału burzowego oraz zadysponowano na miejsce zdarzenia Grupę Specjalistycznego Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej 6 Kraków.

Na miejscu akcji powołano sztab w skład którego weszli przedstawiciele służb, inspekcji i straży obecne na miejscu zdarzenia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego oraz władz samorządowych i przedstawicieli służb (Powiatowy Inspektorat Sanitarny, PGW Wody Polskie, MZWiK Myślenice), grupa pobrała 3 próbki wody.

Zostały one na miejscu zdarzenia wstępnie zbadane, wskazania – odczyn obojętny. Zabezpieczone próbki przekazano pracownikom Wydziału Mienia UMIG w Myślenicach w celu przekazania do dalszych badań laboratoryjnych w Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Po konsultacji z Powiatowym Lekarzem Weterynarii martwe ptaki zostały zabrane przez specjalistyczną firmę i poddane utylizacji.

W działaniach udział brali strażacy JRG Myślenice, JRG 6 Kraków, OSP Myślenice – Śródmieście.

informacja PSP Myślenice – mł. bryg. Roman Ajchler

 

Powiązane wiadomości

komentuj wpis