“Zanocuj w lesie”. Nadleśnictwo Myślenice wyznaczyło obszary nocowania w lesie “na dziko”

Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

Jego rezultaty okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko liczył ok. 1500 ha.

Na stronie Nadleśnictwa Myślenice została opublikowana mapa z naniesionym wyznaczonym obszarem w ramach programu “Zanocuj w lesie”

Jednocześnie zostały również opublikowane zasady bezpiecznego i etycznego przebywania w lesie oraz regulamin.

Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi. Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku. By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.

Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu. Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.

Świadomy występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.

Inicjatywa dawno oczekiwana przez wielu turystów rusza w całej Polsce. Na stronie Lasów Państwowych znajduje się mapa z wyznaczonymi obszarami na terenie całego kraju. Informacja dostępna jest pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

informacja: Nadleśnictwo Myślenice

Dyskusja Facebook

Powiązane wiadomości

Skip to content